Antalya
21.05.2022
A

Rekorların kırıldığı rüya gibi bir sezona Galatasaray gibi köklü bir kulübü yenerek veda etmek tüm Antalyaspor’un hayali olmuştu. Tribünlere gelen 25 binden fazla taraftar, hazırlanan koreografiler ve pankartlar bunun en bariz örneğiydi.

Bu sezonun en kalabalık taraftar grubu önünde oynana maçta beklenti, son haftalarda olduğu gibi farklı bir galibiyetti. Karşısında nasıl bir Antalyaspor bulacağını bilen Galatasaray da, maça önce gol yememek için çıkmıştı. Kerem Aktürkoğlu gibi takımın en etkili ismi ile golcü Mohammed Moustafa’nın yedek soyunup, Berkan-Taylan-Pulgar’dan oluşan savunma ağırlıklı orta saha bunun kanıtıydı.

Antalyaspor maça, beklenenin aksine tutuk ve kontrollü başladı. Galatasaray’ın savunmacı ve oyun bozma hedefi ile sahaya çıkan orta saha grubunun etkisi ile top orta sahaya kilitlendi. Topa daha çok sahip olan ve 2 net fırsattan yararlanamayan Antalyaspor olmasına rağmen golün gecikmesi rakibin de moral ve motivasyonunu artırdı. Haji Wright’ın net pozisyonlarında Muslera’nın çıkardığı toplar golün habercisi gibiydi. Ancak golün gecikmesi rakibi daha da cesaretlendirip tehlikeli olabilecek ataklar geliştirmesine neden oldu.

Geciken gollere, tribünlerin azalan coşkusuna ve Nuri Şahin’in kenarda kendisini parçalarcasına motive etmesine rağmen gol bir türlü gelmedi. Son dakikada Haji Wright’ın Kasımpaşa’da Fredy’ye attırdığı golün benzerini Ndao’ya attırması ile Antalyaspor soyunma odasına 1-0 öne geçti. Bunu yaparken de kalesinde ciddi bir tehlike yaşamadı.

İkinci yarıya çok daha hızlı başlayan Antalyaspor, ilk 10 dakikada oyunu rakip yarı alana yıkmayı başardı. Sağlı sollu bindirmelerle Galatasaray savunmasını bunaltan kırmızı-beyazlı takım, ikinci golü atarak rahatlamak istiyordu. Ancak biraz sezon sonu rehaveti, biraz yorgunluk bu golü geciktirdi. Final tercihlerindeki acelecilik ve stres, tribünlere de yansıyınca son yarım saat orta alan mücadelesine geri döndü.

Yedek kulübesinde Kerem gibi etkili bir silahı bulunan Galatasaray, son bölümde beklenen hamlelerde bulundu. Son 20 dakikada topa daha çok sahip olan rakip takım, beklediği golü de buldu. Mohammed’in attığı golde hakemin kararını beğenmeyen Antalyasporlu futbolcuların disiplinden uzaklaşması, görmeye alışmadığımız görüntülerdi. Son 10 dakikada maçı iki takım da kazanabilirdi. Daha önceki maçlara göre beklenen performansın gerisinde kalan Antalyaspor için 1 puan belki çok kötü olmadı. Ancak bu kadar seyircinin önünde, sezonun son maçında sadece skor beklenenden geri kaldı.

Bazı bölümlerde oyunu, genel anlamda skoru yeterli bulmasak da rüya gibi bir sezon yaşattığı için, rekorlar kırdığı için ve düşmesine kesin gözüyle bakılan takıma tarihinin en başarılı sezonunu yaşattığı için yönetime, teknik ekibe ve futbolculara kocaman alkış.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok