Antalya
21.05.2022
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Hak arayana soruşturma
Hak arayana  soruşturma

Yemekhane zamlarını ve yemek çeşidinin azaltılmasını protesto eden Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı.

Akdeniz Üniversitesi öğrenci yemekhanesinde 4 çeşit olarak verilen yemek 3 çeşide indiririlirken menü fiyatı da 4 liradan 5 liraya çıkartıldı. Öğrencilere verilen ekmeğe de sınırlama getirilirken ekmek sepetlerinin başına nöbet tutması için görevli konuldu. Bu çift yönlü zammı protesto eden öğrenciler ise soruşturma ile karşı karşıya kaldı. Üniversite yönetimi tarafından öğrencilere iletilen soruşturma tebligatında  "Yemek ücretini protesto ettiğiniz için hakkınızda başlatılan soruşturma…" ifadeleri yer aldı.

PAHALI DEMEK SUÇ OLDU

Yemeklerin pahalı olduğunu söylemenin ve bu konuda görüş bildirmenin suç kabul edildiği soruşturma metninde, "Belirtilen gün ve saatte ilgili yere gelmediğiniz ve savunma yapmadığınız takdirde üzerinize atılan suçu kabul etmiş sayılacaksınız"  denildi. Yemekhanelerden önce peçetelerin kaldırıldığı sonra porsiyonların düşürüldüğü son olarak da ekmeklerin başına nöbetçi dikildiğini ifade öğrenciler, haklarını ararken soruşturma ile karşı karşıya kaldı.

 

MÜŞTERİ DEĞİL ÖĞRENCİYİZ

İsim vermek istemeyen bir öğrenci, " Birçok öğrenci bu kriz döneminde masraflarını en aza indirmek için yemek ihtiyacını okul yemekhanesinde karşılamaya çalışıyor. Akdeniz Üniversitesi'nde yaklaşık bir yıldır farklı dönemlerde yemekhanede birçok sorun yaşadık. Önce ekmeğe kota getirdiler, masalardan, tuvaletten peçeteleri kaldırdılar, sonra yemek çeşidini ve porsiyonları düşürüp zam yaptılar. Biz en temel ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız için, 'yemek ücretlerini ödeyemiyoruz' diye ses çıkarttığımız için, 'müşteri değil öğrenciyiz' dediğimiz için rektörlük hakkımızda disiplin cezası talep ediyor. Bize eğer savunmaya gelmezsek suçlu konuma düşeceğimizi söylüyorlar. Taleplerimiz net. Sağlıklı ve ucuz yemek istiyoruz. Bunun için de mücadele etmeye devam edeceğiz." dedi. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: