Antalya
21.05.2022
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Manavgat'ta moloz ormanı
Manavgat'ta moloz ormanı

Manavgat’taki büyük orman yangınında kullanılamaz hale gelen konut, işyeri ve ahırların yıkılması sonucu ortaya çıkan inşaat atıklarının yanan orman alanlarına dökülmesi tepki çekti. Ağaçlandırılacağı söylenen bölgede adeta moloz ve çöp ormanları oluştu.

Manavgat'ta 28 Temmuz 2021 tarihinde başlayıp 10 gün süren yangında 70 bin hektar orman yandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen yangında 7 kişi yaşamını yitirdi. 59 mahallede etkili olan yangının söndürülmesinin ardından bölgede zarar gören evler ve iş yerlerinin yıkılıp yeniden yapılması içinÇevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından proje başlatıldı.

MOLOZ YIĞINLARI OLUŞTU

Bölgede inşaatlar yükselirken yanan orman alanlarına moloz, hafriyat atığı ve çöp döküldüğü görüldü. Bazı bina sahipleri ile inşaat çalışanlarının yangında kullanılamaz hale gelen binalardan çıkan molozları ve yeni inşatların atıklarını bu bölgelere döktükleri görüldü. Bölgenin ağaçlandırılacağına dair söz verildiğini hatırlatan Manavgatlılar, bölgede adeta moloz ve çöp ormanlarının oluşmasından rahatsız!

DOĞAYA ZARAR VERİYOR

Geçen yılki yangında 10 gün boyunca söndürme çalışmalarına katılan turizmci Mehmet Çelikten de duruma tepki gösterdi. Birçok mahallede benzer görüntülerin ortaya çıktığını ifade eden Çelikten, “Burası turizm bölgesi. Her yıl binlerce turist gelip ilçemizi ve ormanlarımızı geziyor. Bu moloz ve çöpleri gördüklerinde onlara ne diyeceğiz? Ormanı önce yangın, ardından çöp ve molozlar bitirdi. Bu duruma en hızlı şekilde el atılması lazım. Atıkların döküldüğü yerlerin bir kısmı Manavgat ırmağına da yakın. Hem ormanı hem de suyu kirletiyoruz" dedi. DHA

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: