Antalya
20.05.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Mor cepkenli defile
Mor cepkenli defile

Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Kadının Sözsüz Dili' adlı etkinlikte, Yörük kültüründe kadınların giydiğinde kocasının olumsuz davranışına maruz kaldığı anlamı taşıyan 'mor cepken' anlatıldı. Etkinlikte geleneksel kıyafetlerle podyuma çıkan kadınlar yoğun alkış aldı.

Antalya Falez Rotary Kulübü, Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği (YÖRSİAD) ile Muratpaşa Belediyesi tarafından 'Mor Cepken Kadının Sözsüz Dili' adlı program düzenlendi. Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte mor cepkenin Yörük kültüründeki 500 yıllık geleneği anlatıldı.

PODYUMA ÇIKTILAR

 

Etkinlikte çeyiz bohçasında yer alan mor cepkeni herhangi bir gün giyen kadının, obadakiler tarafından kocasından kötü muamele gördüğü anlamı taşıdığı ifade edildi.Etkinlikte moda tasarımcısı Arzu Kaprol, 'Yakın Dönem Kadın ve Moda İlişkisi' konulu sunum yaptı. Araştırmacı, yazar Dr. Murat Kaplan da 'Kadını Anlamak' konulu söyleşi gerçekleştirdi. Yönetmen Cansel Karacan da 'Mor Cepken' adlı belgeseli hakkında bilgi verdi.Bergama Kültür Sanat Derneği (BEFEM) üyeleri yöresel kıyafetlerle podyuma çıktı. Sonrasında halk oyunları gösterisi yapıldı.

ÖNEMLİ BİR DEĞER

Etkinlikte konuşan YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege “ Keyifli bir şekilde projemizi tamamladık. Dolu dolu geçen bir gündü. Amacımız bu önemli sembolün bugünde kalması değil, hem ulusal anlamda hem uluslararası anlamda değerini ortaya çıkarmak olacak. Mor cepkeni ve kadını çok önemsiyoruz. Yörük kültüründe kadın her zaman baş tacı olmuştur” dedi.

ÇEYİZ OLARAK KALSIN

 YÖRSİAD Başkan Yardımcısı Funda Gülel ise  “Bizlerin bu organizasyonla öncelikli amacımız özümüzün ve sahip olduğumuz değerlerin hatırlanmasına ve yeni nesil tarafından öğrenilmesine bir nebze de olsa katkı koymaktır. Dileriz hiçbir kadın şiddete uğramasın, dileriz mor cepkenler çeyiz sandıklarında hatıra olarak saklanmaya devam etsin. Bu projede her zaman bizlerle olan Muratpaşa Belediyesi Başkanı Sayın Ümit Uysal’a ve Antalya Falez Rotary Küulübüne çok teşekkür ediyorum. “dedi. HABER MERKEZİ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: