Antalya
20.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Antalya Teknokent Expo alanına talip
Antalya Teknokent  Expo alanına talip

ANTALYA Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, "Antalya Expo Alanı'nda Antalya Teknokent olarak teknoloji, bilişim ve savunma sanayii alanında bir teknoloji geliştirme bölgesi kurmak istiyoruz" dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 yılı 4. Kahvaltılı Toplantısı'nın konuğu Antalya Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz oldu. ANSİAD Başkanı Akın Akıncı'nın toplantı başkanlığında gerçekleştirilen kahvaltıda, Teknokent'te girişimcilik ve inovasyon hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Antalya Teknokent'in Akdeniz Bölgesi için önemli bir bilim üssü olduğunu kaydeden ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Değerli bir inovasyon alanı olan, bölgemizde faaliyetlerinden dolayı gurur duyduğumuz Antalya Teknokent ile iş birliği çalışmalarımız devam etmekte. Geçtiğimiz günlerde melek yatırım ağımızı da kurarak iş birliğimizi kuvvetlendirdik. Bu noktada üniversitemize ve teknokent müdürümüze teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ANTALYA TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLACAK

Antalya'nın geleceğin teknoloji ve bilişim üssü olacağını kaydeden Dr. İbrahim Yavuz ise “Küresel ölçekte bir yapılanmayla projelerimizi hayata geçireceğiz. Teknokent firmaları ile 3 yılda yaklaşık 3 milyar liralık satış ve 200 milyon dolarlık ihracat geliri kazandıran Antalya Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak yenilikçi fikirlerin önünü açmaya çalışıyoruz" dedi. Teknoloji, biyoteknoloji, gıda, savunma sanayi ve yazılım teknolojileri konusunda küresel yatırımcıları birleştirecek bir projeye imza attıklarını dile getiren Dr. Yavuz, “Antalya Teknokent'inde mevcut teknoloji geliştirme bölgemizde üniversitenin merkezde olduğu, akademisyenler, kurumlar ve yatırımcı buluşmasının bir arada olduğu bir ekosistem kuruyoruz" diye konuştu.

EXPO ALANINA TALİBİZ

Teknokent planlamaları için EXPO alanını değerlendirmek istediklerini kaydeden Dr. İbrahim Yavuz, EXPO alanına 'Teknoloji Geliştirme Bölgesi' yapmak için talip olduklarını söyledi. Yavuz, EXPO alanıyla ilgili taleplerini daha önceki görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'a ilettiklerini ifade etti. Yavuz, “Üniversitemiz de uygun görürse oranın Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmesini talep ediyoruz. Ancak şu an o alanın yönetimi Tarım Bakanlığı'nda. Tarım Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı ile ilgili bakanlıkların bir konsensüse varması lazım ama kamuoyu birlikteliği için sizlerin destekleri de bizim için önemli" dedi.

İNOVASYON MERKEZİ YAPIYORUZ

Akdeniz Üniversitesi'nin kuzey bölgesinde yer alan alanı Antalya Teknokent'e yeniden kazandırdıklarını belirten Dr. Yavuz, “Burada bir girişimcilik ve inovasyon merkezi yapıyoruz" diye konuştu. Antalya Expo alanının karşısında 1200 dönüm alanın Antalya Teknokent A.Ş. için yakın bir zamanda tahsis edileceğini dile getiren Yavuz, “Burada da tarım teknokenti yapmak istiyoruz. Buradaki amaç bir Ar-Ge merkezi oluşturmak ve Antalya tarımına katkı koymak" dedi. Antalya Expo alanı için çalışma yaptıklarını kaydeden Dr. İbrahim Yavuz, “Bu alanda hedeflediğimiz bir çalışma var, henüz net olmadığı için içerik konusunda çok fazla bilgi veremiyorum ancak hedefimiz arasında Expo 2016 alanında bir teknoloji vadisi kurmak var" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: