Antalya
19.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
İhracatta 1 milyar sevinci
İhracatta 1  milyar sevinci

Antalya, Burdur ve Isparta’dan yıl başından bu yana yapılan ihracat 1 milyar doları aştı. Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, “Döviz bazındaki artışlara sevinsek de, yurtiçi ve yurtdışı maliyet artışı, lojistik giderlerindeki artış nedeni ile gelirimiz düşüyor” dedi.

 

Geçtiğimiz ay yapılan olağan genel kurul toplantısında  yeniden göreve seçilen BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu ve yeni yönetimi, basınla tanışma toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu’nun yönetiminde yer alan Ramazan Keskin, Ercan Akın, Okan Alanyalı, Mustafa Küçükyaman, Mehmet Ali Can, Cüneyt Doğan, Süleyman Duran, Ahmet Tekin, Mahmut Alkan, Osman Şahlan’ın yanı sıra denetim ve yedek listede yer alan isimlerin de katıldığı toplantıda, sektörel ve güncel konular masaya yatırıldı.

POBLEMLERLE BOĞUŞUYORUZ

Görev süreleri içinde 2 yıldır pandemi ile mücadele ettiklerini belirten Çavuşoğlu, “Şu anda pandeminin sonuna geldiğimizi umuyoruz. Görevde olduğumuz süreci 3’e bölüyoruz; pandemi öncesi, pandemi dönemi ve pandemi sonrası. Bu süreçte sürekli yeni oluşumlara hazırlık yaptık. Sürekli yeni problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu konuda elbirliği ile yeni süreçte başarılı olacağımızı umuyoruz” diye konuştu. Şubat ayında başlayan Ukrayna-Rusya savaşı ile karşı karşıya kaldıklarına da dikkat çeken Çavuşoğlu, “Savaş, bizler için çok büyük olumsuzlukları beraberinde getirdi. Maalesef savaşın en büyük etkisini bölgemiz yaşıyor. İhracat anlamında en büyük düşüş bölgemizde yaşandı. Sanki savaş bizim bölgemizde gerçekleşiyor. Savaşın bir an önce son bulmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

1 MİLYAR DOLAR SINIRI AŞILDI

Antalya, Burdur ve Isparta’dan oluşan Batı Akdeniz’de 1 milyar dolarlık sınırın aşıldığı müjdesini veren Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Bu tablo bizim için çok sevindirici. Ocak 2022’den bu yana, geçen yılın aynı dönemine göre Dolar bazında yaklaşık yüzde 6’lık bir artış söz konusu. Ancak yüzde 24’e yakın kilo bazında düşüşümüz var. Kilogram bazında düşüş yaşamadan bu ihracatı gerçekleştirebilirsek, artışımız yüzde 35’e yakın olacak ki; bu tablo çok sevindirici olur. Döviz bazındaki artışlara sevinsek de, yurtiçi ve yurtdışı maliyet artışı, lojistik giderlerindeki artış nedeni ile böyle bir tablo ortaya çıkıyor”.

HOLLANDA SIRALAMAYA GİRDİ

“En önemli hedefimiz, kilogram olarak da hedefimizi en azından geçen yılki rakamlara ulaştırmak” diyen Çavuşoğlu, “Bölgemizdeki sektörlere baktığımızda sırasıyla yaş sebze-meyve, maden, ağaç ve orman ürünleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller ihracatta ilk 5 sırayı alıyor. Ülkeler olarak baktığımızda da Çin ilk sırada,. Almanya ikinci, üçüncü Romanya, 4.Rusya ve 5.Hollanda geliyor. Hemen hemen tüm ülkelerde kilo bazında düşüş yaşıyoruz. Sadece Hollanda uzun yıllar sıralamaya girdi ve artış yaşandı”  dedi.Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: