Antalya
19.05.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Kaftancıoğlu'na 81 ilden destek
Kaftancıoğlu'na 81 ilden destek

Siyasi yasak getirilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na partisinden tam destek geldi. 80 il başkanı ile eş zamanlı basın açıklaması yapan CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, "Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir" dedi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na siyasi yasak getirilmesinin ardından tüm kentlerde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. İl Başkanlığı önünde düzenlenen açıklamaya CHP'li yöneticiler, ilçe başkanları, meclis üyeleri, Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcileri, Birleşik Kamu İş temsilcileri, HDP ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.  Kalabalığa seslenen İl Başkanı Nuri Cengiz, "Ülkemiz, hukuk ve adaletin katledildiği karanlık, despotik bir dönemden geçiyor. Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde, İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na, Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamanda Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel Anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır. Saray rejimi İstanbul başta olmak üzere, kaybettiği belediyelerin halen hazımsızlığını yaşıyor. Bu hazımsızlığın, yerel seçimlerden sonra, iktidarını kaybedeceği korkusuna dönüştüğünü görüyoruz, yaşıyoruz. Saray rejimi, iktidarını kaybedeceği korkusuyla toplumun her kesimindeki despotik baskılarını giderek artırıyor. Ancak korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir, sandıktır" dedi.

 

BU HUKUKSUZLUK TÜRKİYE'YE YAPILDI

Saray rejiminin iktidarı kaybetme korkusuyla Kaftancıoğlu'na siyasi yasak getirdiğini söyleyen Cengiz, "Yasaların, bilimin, sanatın, insan haklarının rafa kaldırıldığı bu karanlık ortamda, 2019 yılındaki Ağır Ceza Mahkemesi kararına nasıl şaşırmadıysak, Yargıtay kararına da şaşırmadık. Çünkü biliyoruz ki, kamuoyu vicdanını yaralayan ve adalete olan güveni bir kez daha sorgulatan bu kararın kaynağı hukuk değil ucube Saray rejimidir.
Ülkemizde hukuk vesayet altındadır. Adalet yok edilmiş, anayasa rafa kaldırılmıştır. İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar da, hukuk ve adalete göre değil, Sarayın vesayetçi rejiminin diliyle yazılmıştır. Bu karar, hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir" şeklinde konuştu.

 

MAĞDUR EDEBİYATI YAPMAYACAĞIZ

"Biz onlar gibi mağdur edebiyatı' yapmayacağız, mağrur duruşumuzu, onurlu duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz" diyen CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, "Her türlü hukuksuzluğun karşısında durduğumuz gibi, bunun karşısında da dimdik duracağız. Bizler, Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız. Yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’nun uğradığı hukuksuzluk ortadan kalkıncaya kadar, adalet yeniden tesis edilene kadar durmayacağız, susmayacağız. Zulmün, zorbalığın hesabı soruluncaya kadar tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında dimdik duracağız.
Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe 21 Mayıs’ta İstanbul’dan Maltepe’den, Sayın Genel Başkanımızın 25 günlük tarihi hak, hukuk, adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte tek yürek tek ses olarak “dur” diyeceğiz. İstanbul'dan yükselen güçlü sesimizle ucube Saray rejiminin ülkemizi uçuruma sürükleyen yönetim anlayışına “dur” diyeceğiz" dedi.  Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: