Antalya
19.05.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Turizm Bakanlığı Turizm Bakanı’na ormanlık alan tahsisi yaptı
 Turizm Bakanlığı Turizm Bakanı’na ormanlık alan tahsisi yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Muğla Türkbükü’ndeki kendi oteline, kendi bakanlığı tarafından yapılan ormanlık alan tahsisi yaptırması tepkiyle karşılandı. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Görevini kişisel çıkarlarına alet eden Bakan Ersoy, bir an önce gereğini yapmalıdır. ” dedi

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Muğla Türkbükü’ndeki kendi oteline, kendi bakanlığı tarafından yapılan ormanlık alan tahsisini TBMM gündemine taşıdı. Budak, ormanlık alanların turizm yatırımlarına tahsis yetkisinin geçen sene yapılan kanun değişikliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini dile getirdi. Budak, “Sayın Bakan boşuna Turizm sektöründe de tek adam yönetiminin kurulması için yoğun mesai harcamamış. Bakanlık görevindeyken etrafı ormanlık alanla çevrili bir otel satın al. Sonra ormanlık alanların turizm yatırımlarına tahsis yetkisini kendi Bakanlığına al. Son olarak da kendi Bakanlığından kendi oteline ormanlık alanları yok ederek genişleme yetkisi ver. Bakan öyle bir düzen kurmuş ki şeytanın aklına gelmez.” dedi.

TİCARET BAKANINDAN FARKI YOK

TBMM’deki 2021 yılı bütçe görüşmeleri sırasında otel satın almasını eleştiren milletvekillerine, Bakan Ersoy’un ‘Turizm bölgesi milletvekilisiniz, turizm yatırımı nasıl olur, haberiniz yok’ diyerek itiraz ettiğini hatırlatan Budak, şöyle konuştu: “Sayın Bakan sayesinde turizm yatırımı nasıl yapılır hem biz hem de dünya görmüş oldu. Dünyada hiçbir bakan yetkilerini kendi çıkarına bu kadar açık bir şekilde kullanamaz. Yapılanın kendi bakanlığına kendi şirketinden dezenfektan satan Eski Ticaret Bakanı’nın yaptığından hiçbir farkı yok.

DERHAL GEREKENİ YAPMALI

Turizm sektörü pandemi döneminde tarihinin en büyük yıkımlarından birini yaşadı. Hala da pandeminin yaraları sarılabilmiş değil.  Çare olmasını bekledikleri Bakan, kendi otelleriyle meşgul olmaktan sektöre destek olmaya vakit bulamamış. Görevini kişisel çıkarlarına alet eden Bakan, bir an önce gereğini yapmalıdır. ”

HANGİ ŞİRKETLERE TAHSİS EDİLDİ?

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu soruları sordu: “7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdikten sonra, ne kadarlık orman alanı turizm yatırımcılarına Bakanlığınız tarafından tahsis edilmiştir? Tahsis yapılan şirketler hangileridir? Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un şirketine ait olan Bodrum Türkbükü’ndeki otele tahsis hangi gerekçeyle yapılmıştır? Şirket tarafından orman alanının tahsisi için ne zaman başvurulmuştur? Söz konusu tahsis işleminin şartları nelerdir? Şartların yerine getirilip getirilmediğini hangi kurum denetlemektedir? Tahsis öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görüşü alınmış mıdır? Tahsis sonrasında, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alınmış mıdır?

 

TAHSİSİN HİKAYESİ

Kasım 2020’de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi Ersoy Otelcilik, Bodrum Türkbükü Hilton oteli satın aldı.  Temmuz 2021’de yürürlüğe giren 7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile  daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yetkisinde olan ormanlık alanların turizme tahsisi yetkisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. İddialara göre; Bakan Ersoy’un şirketine ait Türkbükü’ndeki otelinin genişletilmesi için 25 bin metrekarelik orman alanı, 24 Eylül 2021 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bakanın şirketine tahsis edildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: