Antalya
17.05.2022
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
Side kazılarında 75. yıl kutlaması
 Side kazılarında  75. yıl kutlaması

Side kazılarının 75. yıl dönümü Side Müzesi’nin sergi ve kokteyl alanında düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinlikte kazılara destek veren kurum, kuruluş ve işletmelere plaketleri verildi.  

Manavgat’a bağlı Side Antik kentindeki kazıların 75. Yıldönümü dolayısıyla Side Müzesinde düzenlenen etkinliğe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, Side Müze Müdürü Özay Özgür Ağar’ın aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Davetliler ilk olarak Side Kazılarının 75. yılını anlatan fotoğraf sergisini gezdi. Sergide Gezginler ve Kaşifler, Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel, Prof. Dr. Jale İnan, Dr. Ülkü İzmirligil, Prof. Dr Hüseyin Sabri Alanyalı ve kazıların mevcut başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı dönemlerinden fotoğraflar yer aldı.

JALE İNAN BÜSTÜ AÇILDI

Side Müzesi’nin hamam bölümünde oluşturulan kutlama alanında Prof. Dr. Feriştah Alanyalı Side Kazı Başkanları arasında yer alan ve Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olarak tarihe iz bırakan Prof. Dr. Jale İnan büstünün açılışını yaptı. Jale İnan’ın Amerika’da yaşayan oğlu Hüseyin İnan programa rahatsızlığı nedeni ile katılamadı.

ÖNEMLİ TESPİTLER YAPILDI

Etkinlikte bir konuşma yapan Side Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, “Side Türkiye’nin en eski ve en önemli kazı alanlarından bir tanesidir. Arkeolojik kazılarımız, onarımlar devam ediyor. Biz de kendi dönemimizde kazıları aldığımız noktadan daha iyi noktalara taşımayı başarırız. Kent bize çok önemli bilgiler vermeye başladı. yazıtlarıyla birlikte yeni ve çok önemli bir terapist tapınağı tespit ettik. Biz Roma döneminden bir terapist tapınağı olduğunu düşünürken, M.Ö. 300 yılından beri Helenistik dönemden bir tapınağın olduğunu gördük. Terapist Mısırlı bir tanrı. Bu bence arkeolojik açıdan çok çok önemli tespitlerden bir tanesi” dedi.

PLAKETLER VERİLDİ

Programda Side Kazıları’na destek sunan kamu kurum, kuruluş ve işletmelere plaketleri Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı tarafından verildi. Program Antalya Senfoni Orkestrası Sanatçılarının arp ve çello dinletisinin ardından sona erdi. İHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: