Antalya
17.05.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Budak maden ruhsatlarını sordu
Budak maden ruhsatlarını sordu

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 51 gün yürürlükte kaldıktan sonra Danıştay tarafından iptal edilen ve zeytinliklerde maden aramasına olanak sağlayan yönetmelik değişikliği kapsamında kaç işletmeye izin verildiğini sordu.

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.

1 Mart 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Yönelik Yönetmelik” ile yerli ve milli enerji kaynaklarının kullanımı gerekçesiyle zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerinin önünün açıldığını belirten Budak, Danıştay’ın ise söz konusu yönetmeliğin anayasaya aykırı olduğuna hükmettiğini hatırlattı.

 

BAKAN DÖNMEZ’E 7 SORU

Danıştay’ın, 20 Nisan 2022 tarihinde oybirliği ile bir karar aldığını belirten Budak, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti: “Bakanlığınız yönetmeliğin yürürlükte kaldığı 51 gün boyunca kaç işletmeye zeytinlik alanlarda faaliyette bulunma izni vermiştir? Faaliyet izni verilen zeytinliklerin toplam alanı kaç dönümdür? İzinler kapsamında kesilen zeytin ağacı sayısı kaçtır? Hangi illerde zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetine izin verilmiştir? Faaliyet izninin ya mevcut zeytin ağaçlarının taşınması, mümkün olmayan durumlarda da yeni zeytinlik alanların oluşturulması koşuluyla verileceği yönetmelikte belirtilmiştir. İzin alan şirketlerden kaçı mevcut zeytin ağaçlarını taşımayı, kaçı yeni zeytinlik bahçesi tesis edilmesini taahhüt etmiştir? Bu taahhütler yerine getirilmiş midir? Danıştay 8. Daire tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararına itiraz edilmiş midir?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: