Antalya
17.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Araç kiralamacıları kooperatif kuruyor
Araç kiralamacıları  kooperatif kuruyor

Antalya’da ticari faaliyetlerini sürdüren 160 araç kiralama firması, kooperatif çatısı altında toplanmaya hazırlanıyor. Murat Şahin öncülüğündeki 7 kurucu isim bir araya gelerek son hazırlıkları gözden geçirdi

Sektörde yaşanılan iş yeri ruhsatı sorunu, araç hırsızlığı ve merdiven altı işletmelerle mücadele etmek amacı ile güç birliği oluşturmaya karar veren 160 araç kiralama şirketi, kooperatif çatısı altında toplanmaya hazırlanıyor. Bu fikri hayata geçirmek için bir araya gelen Murat Şahin, Erkan Düşgün, Sezgin Sezgin, Kayhan Tokyağsun, Cengiz Acay, Maas Kaya ve Sertaç Buğra Serçe ilk toplantısını yaptı.

 

AY SONUNA KADAR KURULACAK

Kooperatifin kurucu başkanlığını yapacak olan Murat Şahin, bu konuda bir hayli yol aldıklarını dile getirdi. Şahin, “Yedi arkadaş sorunlarımızın aşılması, sektörde saygınlığın artması, merdiven altı ile mücadele ve araç hırsızlarına dur demek amacı ile bir araya geldik. Bu düşüncemiz kısa sürede karşılık gördü ve 160 esnafımız destek verdi. Ümit ediyorum işlemlerimiz ay sonuna kadar tamamlanacak ve Antalya Araç Kiralamacıları Kooperatifini resmen kurmuş olacağız.” dedi.  

 

OTO KİRAMACILARI SİTESİ KURULACAK

Sektörün birçok sorunu olduğunu kaydeden kurucu Şahin, “Yeni yasal düzenleme ile işletmelerimizin en az 80 metrekare ve önünde en az üç araç park edebileceği bir alan şartı konulmuştu. Bilindiği üzere Antalya’da önünde araç parkı yapılabilinecek iş yeri bulmak çok zor, hatta yok gibi. Bu nedenle kooperatifimizin ilk çözeceği sorun ruhsat sorunu olacak. Bunun için de araçlarımızı park edebileceğimiz bir oto kiralamacıları sitesi oluşturmak zorundayız. Bunun için, gerekli tüm merciler ile görüşüp konunun takipçisi olacağız” dedi.

 

SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Merdiven altı kaçak araç kiralamacıların sektöre zarar veren ve devlete beş kuruş katkısı olmayan işletmeler olduğunu dile getiren Şahin, “Bizler vergisini ödeyip istihdam yaratan işletmeleriz. Ancak merdiven altı  kaçak işletmelerin hem devlete bir kuruş katkısı yok hem de sektörümüzün güvenilirliğine zarar veriyorlar. Bu sorunla da mücadele edeceğiz. Aynı çatı altında toplanmak bizlere güç verecek ve bu güç birliği ile sorunlarımızı aşacağımıza inancımız sonsuz” şeklinde konuştu. 

EMNİYETLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Araç hırsızlığını önlemek konusunda  Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışacaklarını ifade eden Şahin, “Emniyet güçlerimizin fedakâr çalışmaları ve biz esnafların çabası bu sorunumuzu da en asgari seviyeye çekecektir. Yeter ki bir olalım güçlü olalım. Bugün bizleri yalnız bırakmayan esnaf arkadaşlarımız destekleri ile bunu göstermiştir.” ifadesini kullandı. Mehmet DOĞAN

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: