Antalya
17.05.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
TARAMA FİYASKOSU
TARAMA FİYASKOSU

Sporcu yetenek taraması için Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ne götürülen Mehmet Kemal Dedeman İlkokulu ve Cengiz Topel İlkokulu’ndan 1.200 öğrenci, program değişikliği nedeniyle okullarına geri gönderildi. Tarama gününde yapılan değişikliğin okullara önceden bildirilmemesi eleştiri konusu oldu.

 

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Antalya’da yaşanan trajikomik olay, eğitim sistemindeki aksaklıkları bir kez daha gözler önüne serdi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği organizasyonda; Kepez Mehmet Kemal Dedeman İlkokulundan 700 ve Kepez Cengiz Topel İlkokulundan 500 öğrenci, 13 Mayıs Cuma günü, sporcu yetenek taramasının yapılacağı ilan edilen Kepez Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ne götürüldü. Tarama için aylar öncesinden hazırlık yapılmış ve ailelerden izin alınmıştı.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Her iki okulda da öğrencilerin büyük bölümü taramaya gideceği için eğitime ara verildi. Okul yönetimleri, öğrencilere defter kitap getirmemelerini istedi ve yetenek taramasından sonra tüm öğrencilerin evine gönderileceği söylendi. Mehmet Kemal Dedeman İlkokulu’ndan 4 servis 700 öğrenciyi taşırken, Cengiz Topel İlkokulu öğrencileri öğretmenleri eşliğinde yürüyerek taramanın yapılacağı Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ne geldi. Bazı ebeveynler de bu yolculukta öğrencilere eşlik etti.

OKULLARA BİLDİRİLMEMİŞ!

İki okuldan toplam 1.200 öğrenci ile öğretmen ve velileri yetenek taramasının yapılacağı Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ne geldiğinde büyük bir şokla karşılaştı. Çünkü tarama günü değiştirilmişti. Buna karşılık, değişikliğe dair resmi yazının ise her 2 okula da gönderilmediği ortaya çıktı.

VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Karara tepki gösteren veliler ile yetkililer arasında tartışma çıktı. Yaşanan gerilimin ardından bazı öğrenciler okula geri gönderilirken bazı öğrenciler evlerine gitti. İşinden izin aldığını söyleyen çok sayıda veli, “Aylar öncesinden spor taraması yapılacağı için bizden izin istendi. Çocuklarımızın geleceği için izin verdik. Bu kadar öğrenci buraya geliyor fakat tarama günü değiştirilmiş ve kimseye haber verilmemiş. Bunun vebalini kim ödeyecek?” dedi.

BUNUN HESABI VERİLMELİ

Trajikomik bir olaya dönüşen sporcu yetenek taraması iptaline bir tepki de Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez’den geldi. Sönmez,  “Böylesi amatörce bir işin nasıl yapıldığını anlamakta zorluk çekiyoruz. Aylar öncesinden hazırlığı yapılan bir organizasyon iptal ediliyor ama kimsenin haberi yok! Eğitime verilen değer bu kadar. Onca öğrencinin bir gününün heba olmasına mı, yetkililerin vurdumduymazlığına mı kızalım?. 1.200 öğrenci, onca öğretmen ve veli rezil olduğuyla kalıyor. Bunun hesabını birileri vermeli?” diye konuştu. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: