Antalya
16.05.2022
A

1 hafta önce Cumhurbaşkanı tarafından konut finansman projesi adı altında üç adet paket açıklandı.  Bunlar sırayla ‘İlk Evim Konut Finansmant Paketi’, ‘Genişletilmiş Konut Finansman Paketi’ ve ‘İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi’ şeklinde isimlendirildi. Peki bu paketlerin ayrıntıları nedir? İşe yarayacaklar mı?

İlk paket ilk kez konut alacak vatandaşlarımız için düşünülmüş.  Kredi kamu bankalarınca verilecek.  Ancak ikinci el konutlar bu paketin kapsamında değil.  2 milyon TL değerine kadar sıfır konutlar için verilecek.  10 yıla kadar vadeli olacak.  Faiz oranı da 0,99 olacak.  Belki bir İç Anadolu şehrinde, Doğu Anadolu şehrinde veya Güney Doğu Anadolu şehrinde birkaç zenginin işine yarabilir bu paket. Ancak yaşı olan ortalama bir evin bile 2 milyon TL’ye satıldığı Antalya’da bu fiyata sıfır ev bulabilecek kimse var mı? Ben merak ediyorum. Haydi bulduk diyelim. Müteahhit vergiyi göze alıp gerçekten de tamamına kredi çekilmesine izin verecek mi? Haydi verdi diyelim. Banka eksper değerinin %80’ine kadar kredi veriyor. Yani 2 milyon TL’ye ev alacaksanız eğer 400.000 TL peşinatınız olmalı zaten. Kalan 1.600.000 TL’lik kredinin aylık geri ödemesi 23.000 TL olacak. Kim ödeyecek? Bunu ödeyebilecek kadar maaş alan veya para kazanan kimler var aramızda? Peki bütün bu şartları sağlayabilecek Türkiye’de kaç insan var da bu paketten yararlanacak? Ayrıca ‘ev benim üzerime, satarım hanıma alırız yeni konutu, ilk kez alacak sonuçta” diye düşünenleri devlette düşünmüş. Aile içerisinde bir konut var ise, diğer aile bireyleri bundan faydalanamıyor.

İkinci pakette vatandaşlar sıfır veya ikinci ev konutlar için kredi çekebiliyor.  Kredi gene kamu bankalarınca verilecek.  Gene 2 milyon TL değerine kadar konutlar için verilecek.  Gene 10 yıl vadeli olacak. Ancak burada da devletin şöyle bir şartı var. 1 Nisan 2022’den önce, almayı düşündüğünüz konutun en azından yarısını karşılayacak kadar bir döviz hesabınız olmalı veya Merkez Bankası’na altın aynı oranda altın satacaksınız.  Böylikle kalan diğer yarısı için %0,89 faiz ile kredi kullanabileceksiniz. Yani eğer 2 milyon TL’lik bir konut alacaksanız,  1 Nisan 2022’den önce hesabınızda olacak şekilde 1 milyon TL’lik bir döviziniz olmalı. Bu dövizi Türk lirasına çevireceksiniz. Kalan 1 milyon TL için kredi çekebilirsiniz. Bunun da aylık ödemesi ortalama 13.600 TL olacaktır.

Elbette daha düşük fiyatlı evlerde de olabilir bu. Mesela 800.000 Tllik bir ev alacaksanız,  400.000 TL edecek döviziniz olmalı. Kalan 400.000 TL için 10 senelik kredi çektiğinizde  aylık ödemeniz 5.400 TL olacak.  Kısacası Antalya’nın bazi bölgeleri için önceden de döviziniz var ise yararlanabileceğiniz bir ortam oluşuyor. Ama bu bölgeler bizim şehrimizde çok kısıtlı ne yazık ki. 

Ki insanlar bu konuya yatırım yaparken şunu da düşünecekler: “Ben aylık 5.400 TL kira ödersem 2 milyon TL’lik bir evde oturabilirim, o zaman neden 800.000 TL’lik bir ev alayım?”

Bu ilk iki paket ile bütün emlak portallarında ilan fiyatı 2 milyon TL’ye kadar olan konutların fiyatları fırladı. Bütün mülk sahipleri fırsat bu fırsat diyerek fiyat arttırdı. Onlar arttırınca doğal olarak üst segment konutların da sahipleri arttırdı. 

Tabi bununla da kalmayalım dedi devlet sanırım. Müteahhitlere de fiyat arttıralım diye düşündüler sanırım. Üçüncü paket de tam olarak bununla alakalı. 1 Mayıs 2022 taraihi itibariyle en azından %40’ı tamamlanmış bir inşaatınız var ise ve bu inşaatteki dairelerin %50’sini henüz satmamış iseniz bu paketten yararlanabiliyorsunuz.  Ancak 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt edeceksiniz.  Kısacası müteahhitlere “seneye düşündüğünüz fiyatı şimdiden yazın” denmekte..

Sevgili okuyucularım, faiz düşürerek enflasyonu yenebileceğini düşünen bir zihniyet ne yazık ki konut kredi faizlerini düşürerek ev fiyatlarını da düşürebileceğini düşünmektedir. Bu üç paketten parası olan orta sınıf üstü insanlar yararlanabilir ancak. Antalya’da ortalama bir Türkiye vatandaşının konut alma şansı giderek sıfıra yaklaşıyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok