Antalya
14.05.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Çevre faaliyetleri meşru müdafaadır
Çevre faaliyetleri meşru müdafaadır

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa 3. Çevre Festivali’nde çevre çalışmalarının sosyal faaliyet alanı olmaktan çıktığını söyledi. Uysal,  “Çevre faaliyetleri artık bir meşru müdafaa faaliyeti haline gelmiştir” dedi.

Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği  3. Muratpaşa Çevre Festivali, kentin doğa harikası falez sahil bandında yer alan Adalya Vakfı Engelsiz Kafe Yaşam Alanı’nda başladı. Pazar günü sona erecek festival, kapılarını sporla açtı. Engelsiz Kafe’nin bahçesinde Muratpaşa Belediyesi’nin spor eğitmenleriyle kadınlar taşlarla, geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış ağırlıklarla pilates yaptı. Çok sayıda okulun da ziyaret ettiği festival atölye çalışmaları, spor yarışmalarıyla devam etti.

MODA SUNUMU YAPILDI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Programı Öğr. Gör. Mine Aydoğan yürütücülüğünde ‘Yansımalar’ isimli bir moda sunumunun da gerçekleştiği festivalde Doğanın Çağrısı isimli karma serginin de açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışına Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eşi Ümran Uysal da katıldı. 

YAŞAMI SAVUNUYORUZ

Başkan Uysal, açılışta yaptığı konuşmada, çevre çalışmalarının sosyal faaliyet alanı olmaktan çıktığını söyledi, “Çevre faaliyetleri bir meşru müdafaa faaliyeti haline gelmiştir” dedi. İnsanoğlunun, artık çevre krizinin bizzat içinde yaşadığını dile getiren Başkan Uysal, “Çevre çalışmaları bugün, hali hazırda yaşadığımız şeylerle ilgili bir faaliyet alanı. Sosyal iletişim mecrası değil kendi yaşamımızı savunma, meşru müdafaa mecrası” diye konuştu.

50 YILDA HIZLI DEĞİŞİM

Akdeniz’de daha önce hiç görülmeyen canlı türlerinin son 50 yıl içinde görülmeye başlandığını aktaran Başkan Uysal, “Benim çocukluğumda Akdeniz’de bulunmayan canlı türleri Kızıldenizi geçip Akdeniz’i doldurmuş durumda. 40–50 yıldan bahsediyoruz. Daha büyük değişim, hızlı bir değişim tasavvur edemeyiz” şeklinde konuşmasına devam etti.

 TATAKİ-ZOME

Başkan Uysal, konuşmasının ardından sergi sanatçılarına plaketlerini takdim etti ve sergiyi gezdi. Başkan Uysal ve eşi açılışın sonrası festival alanında ekolojik tekstil baskı tekniği Tataki-Zome atölyesine katıldı. Başkan Uysal ve Ümran Uysal, çekiç yardımıyla bitkilerinyaprak, dal, çiçek gibi kısımlarını kullanarak bitkideki renk ve doğal şeklin kumaş yüzeyine aktardı. Muratpaşa 3. Çevre Festivali’nde ilk gün, sopranoda Burcu Bükem Kuru, arpta Bahar Kınıs Tuğlu ve piyanoda Ahmet Sait Karabulut’un yer aldığı Suyun Belleği konseriyle sona erdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: