Antalya
14.05.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Yarışı kaybedince intihar etmezler
Yarışı kaybedince  intihar etmezler

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, teknelerle girdikleri yarışı kaybeden yunusların kıyıya vurup intihar ettiği inanışının yanlış olduğunu vurguladı. Gökoğlu, “Yunusların en sevdikleri oyunlardan bir tanesi teknelerle yarışmaktır” dedi

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, yunuslar hakkındaki yanlış bilgiler olduğunu belirterek çoğu denizcinin teknelerle birlikte yüzdüğü sırada yarışı kaybeden yunusların intihar ettiği inanışının yanlış olduğunu vurguladı.

 

EN SEVDİKLERİ OYUN

Yunusların akıllı ve insana yakın canlılar olduğuna işaret eden Gökoğlu, “Zaman zaman denizdeki teknelerle yarışıyorlar. Onlarla oynuyorlar. En sevdikleri oyunlardan bir tanesi teknelerle yarışmak. Yarışı kaybedince intihar ettiklerinin doğru olduğunu sanmıyorum. Durup dururken yunus neden intihar etsin. Tekne hızlı gidip, yunus geride kalırsa, teknenin pervanesine denk gelebilir. Bu tür kazalar olabilir. Balıkçı belki onu intihar etti şeklinde algılayabilir” dedi.

 HIZI DÜŞÜRMEK LAZIM

  Yunusların teknelerle yarışmaları için belirli bir hızı yakalamaları gerektiğini aktaran Gökoğlu, “Teknenin sürati düştüğü zaman, yarışacak hızı yakalayamayınca tekneyi terk ediyorlar. Vatandaşlarımız mümkünse hızı düşürsünler. Çünkü geçme anında belki pervane parçalayabilir. Yarışılan süratte de gidilip, onların yaralanmaması için hızı düşürmeleri gerekiyor” diye konuştu.

GÜÇSÜZ OLUNCA GELİRLER

 Prof. Dr. Gökoğlu, zaman zaman kıyıya vurup telef olan yunuslarla ilgili olarak da “Akciğer solunumu yapan hayvanlar. Güçsüz ve hasta olduklarında, ya da sağlık durumlarında herhangi bir değişiklik yaşandığında bu tür memeli hayvanlar akciğer solunumu yaptıkları için kıyıya yönelirler. Aksi halde suyun tabanında kaldıkları sürece boğulma yaşarlar” ifadelerini kullandı.  İHA                                          

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: