Antalya
13.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Pamuk yeniden revaçta
Pamuk yeniden revaçta

Geçen sezon iyi para kazandıran pamuğa  ilgi arttı. Pamuk ekim alanlarında 5 bin dönüm artış yaşandığını belirten ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “Pamuk yeniden çiftçimizin umudu oldu” dedi.

Antalya’da beyaz altın olarak bilinen pamuğun ekim sezonu başladı. Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ANTBİRLİK’in geçen sezon kütlü pamuğu 12 liradan alması nedeniyle mutlu olan çiftçi, yeni sezonda daha çok alana pamuk ekti. Bu yıl umutları daha yüksek olan pamuk üreticisi gece gündüz ekim alanlarında mesai yapıyor.

5 BİN DÖNÜM ARTIŞ

ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, 2021’de pamuk sezonunda 45 bin dönüm arazide pamuk üretimi yapıldığını, bu yıl ekim alanın 5 bin dönüm artarak 50 bin dönüme yükseldiğini belirti.  Bu artışın son 10 yılın en yüksek artışı olduğunu vurgulayan Yavuz, “Geçtiğimiz yıl hem verim hem de fiyatlarda yaşanan artış bu yıl ekim alanlarına olumlu yansıdı. Fiyatlardan mutlu olan çitçimizin pamuk üretimine de ilgisi arttı.” dedi.

YENİDEN UMUT OLDU

Dünya piyasalarında da yükselen pamuk fiyatlarına dikkat çeken Yavuz, “İhtiyacı, çiftçimiz gördü. Artış, bizi de çiftçimizi de mutlu etti. Pamuk yeniden çiftçimizin umudu oldu. Umarım her şey güzel geçer ve bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçiririz.” dedi.  HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: