Antalya
13.05.2022
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Çevre festivalinde farkındalık sergisi
Çevre festivalinde  farkındalık sergisi

Muratpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Çevre Festivali' kapsamında hazırlanan 'Akdeniz'de Biyoçeşitlilik Karma Sergisi', Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde açıldı.

12-15 Mayıs tarihleri arasında 3'üncüsü düzenlenen 'Muratpaşa Çevre Festivali' kapsamında Akdeniz'de Biyoçeşitlilik Karma Sergisi, Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde açıldı. Serginin açılışına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sergi koordinatörü Marmara Üniversitesi Su Ürünleri Üretimi İşleme Teknolojileri'nden emekli öğretim üyesi Solmaz Selçuk, sergi küratörü Uşak Üniversitesi Banaz Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Can Gökçe'nin yanı sıra diğer sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

EYLEM PLANINI

UYGULUYORUZ

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Akdeniz’de Biyoçeşitlilik Karma Sergisinin açılışında yaptığı konuşmada çevre konusunda somut adımlar atılması gerektiğini belirtti. Uysal, ““Doğrudan alana müdahale eden etkinliklere ihtiyaç var. Hobimsi faaliyetlerinin ötesinde direk sahada ele alıp doğru bildiklerimizi söylemeye çok ihtiyaç var. Belediye olarak eylem planı hazırladık. Uyguluyoruz. Geliştirerek bunu devam ettireceğiz. Burada doğada yaşanan ağır tahribatı sanat yoluyla insanların dikkatine sunan estetik bir sergiyle Çevre Festivalimizi açıyoruz.” dedi.

29 SANATÇI 60 ESER

 Başkan Uysal, açılış sonrası sergiye emeği geçenlere teşekkür belgesi vererek eserleri tek tek inceledi. Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen 29 sanatçının 60 eserinin yer aldığı sergi, deniz yaşamında ortaya çıkan tahribata dikkat çekmek için hazırlandı. Sergiye ev sahipliği yapan Başkan Uysal, sanat yoluyla denizin altında ortaya çıkan ağır tahribatı fotoğraf, resim ve diğer eserlerle dikkat çekecek bir çalışmanın ortaya çıktığını söyledi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE YASAK AVLANMA

Serginin koordinatörlüğünü üstlenen Solmaz Selçuk da denizlerimizdeki yaşamın olumsuzluklarına dikkati çekti. Henüz birçok denizde yaşanan kirliliğin Antalya'da ve Akdeniz'de yaşanmasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Selçuk, şunları söyledi: "Denizlerimizin içinde en fazla biyolojik çeşitliliğe sahip olan bir deniz Akdeniz. Bunun sebebi Cebelitarık Boğazı sebebiyle Atlas Okyanusu'na, Kızıldeniz yardımıyla Hint Okyanusu'na bağlı olması. Akdeniz'de bilindiği kadarıyla 400 kadar balık türü, onun dışında 6 tür yunus, 4 tür balina, 2 tür kaplumbağa, akdeniz fokları, mavi yengeç gibi birçok deniz canlısı daha barınmakta. Bizim bu sergiyi hazırlamamızın nedeni, henüz canlılığını kabetmemiş olan Akdeniz'de canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi amacıyla bilgilendirme yapmak. Muratpaşa Belediyesi 3'ncü Çevre Festivali düzenleme komiteside Akdeniz Foku'nu festivalin sembolü olarak kabul etti. Akdeniz foku dünyada nesli tükenmekte olan 12 memeli hayvandan birisidir. Bu nedenle çok önemli ve hassas bir canlıdır."

PAZAR GÜNÜNE KADAR AÇIK

Sergi küratörü Can Gökçe ise "29 sanatçının 60 eseri yer alıyor. Eserler seramik, çini, yağlı boyu, sulu boya, tekstil ve deniz yaşamından elde edilmiş kabuklardan oluşturulmuş takıdan oluşuyor" dedi. Pazar gününe kadar açık kalacak sergi, ücretsiz gezilebilecek.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: