Antalya
13.05.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
İHTİYACIMIZ PLANLAMA
İHTİYACIMIZ PLANLAMA

Antalya Gastronomi Çalıştayı kapsamında düzenlenen “Yerel yönetimlerin Antalya gastronomisine bakış açıları ve katkıları" başlıklı seminerde konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,”Gastronomi alanında ihtiyacımız olan kapsamlı, toplam gastronomi gelişim projesi hazırlamak” dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) katkıları ile ANTALYA Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) tarafından düzenlenen 'Antalya Gastronomi Çalıştayı'nda “Yerel yönetimlerin Antalya gastronomisine bakış açıları ve katkıları" başlıklı seminer gerçekleştirildi.  Gastronomi Yazarı Emin Altıner'in moderatörlüğünü yaptığı seminere konuşmacı olarak Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen katıldı. 

PAÇA ÇORBASI İÇİN TESCİL

Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri birçok etkinlikte gastronomininbir başlık olarak yer aldığını söyledi. 29 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde düzenlenecek 6’ncı Yöreler Renkler Festivali’nin gastronomi ağırlıklı olduğunu, Kaleiçi OldTown Festivali içinde gastronominin önemli bir yer tuttuğunu aktaran Başkan Uysal, bu çerçevede Antalya usulü paça çorbası için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurusunda bulunduklarını söyledi. Başvurunun kısa sürede sonuçlanmasını beklediklerini aktaran Başkan Uysal, “Ancak gastronomi alanında ihtiyacımız olan kapsamlı, toplam gastronomi gelişim projesi hazırlamak” dedi.

ŞEHRİMİZİN EMRİNDEYİZ

 Hazırlanacak projenin de uygulanabilir olması gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Gastronomi alanında ihtiyacımız olan kapsamlı, toplam gastronomi gelişim projesi hazırlamak. Biz kendimiz bunu tamamladığımızda, kendimiz için yaptığımızda başkalarının da dikkatini çekecek. Eser ortaya çıkınca turizmciler bunu işe dönüştürmek isteyecek. Ama şu aşamada öncelikli olan işin kendisini bir inşa etmektir. Uygulamada bize ne düşürse katkı sağlamaya hazırız. Yerel yönetimler zaten şehrin emrindedir” dedi. Oturumun ardından AGYİD Başkanı Zeki Özen, Başkan Uysal’a teşekkür plaketi verdi. HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: