Antalya
13.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Antalya'nın lezzetleri turizme kazandırılıyor
Antalya'nın lezzetleri turizme kazandırılıyor

 Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) tarafından düzenlenen Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından desteklenen 'Antalya Gastronomi Çalıştayı' yapıldı. Sektör temsilcileri turizm ve gastronomiyi konuştu.

AGYİD Başkanı Zeki Özen'in ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer'in yanı sıra STK ve sektör temsilcileri katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) tarafından gastronomi sektörü dernekleri, konaklama sektörü ve restoran yatırımcıları ile seyahat acentelerinin katılımıyla gerçekleştirilen 'Antalya Gastronomi Çalıştayı' açılış konuşmalarıyla başladı, yerel yöneticilerin ve STK temsilcilerinin katıldığı panellerle sürdü. Çalıştayda, "STK'ların turizm ve gastronomi sektörünün galişimine ve önümüzdeki 5 yıl içerisindeki planları" konulu panelde, ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, AOSB Başkanı Ali Bahar, MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut ve TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır düşüncelerini anlattı.

YÖRENİN LEZZETLERİ TANITILMALI

Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada 21-27 Mayıs tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği Türkiye'nin tüm vilayetlerinde kutlanması planlanan 'Türk Mutfağı Haftası' hakkında bilgi veren Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Turizm bakanlığı bir gelenek başlatarak Türkiye'nin tüm şehirlerinde Türk mutfağının özelliklerini güzelliklerini sergileme imkanı bulacak. Asırlık tarihlerle Türk mutfağı adı altında çok güzel bir kitap oluşturdu. Bu kitapta 218 tarif bulunmakta. Ülkemizin dört bir köşesinden Selçuklu'dan Osmanlı'ya, geçmişten, günümüze Türk mutfağı olarak adlandıracağımız bize ait farklı tat ve lezzette yemekler var. Bu lezzetler tanıtılacak. Antalya bir turizm şehri. Deniz, kum, güneş kadar buraya gelen misafirlere bu yöreye ait tüm lezzetleri tattırabilmemiz gösterebilmemiz lazım" dedi.

ANTALYA'YA GASTRONOMİ UNVANINI DA KATMALIYIZ

Antalya gibi bir turizm başkentinde turizmin her dalında mutlaka belirli bir düzeyin üzerine çıkılması gerektiğine dikkat çeken Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:   "Antalya turizm yatırımında, tarım yatırımında, konut yatırımında bir yere geldi, artık daha fazla üretmeye değil, daha yüksek katma değerli ve çevreci üretime geçmemiz gerekiyor. Antalya'nın her sektöründe, turizmde, ticarette, gastronomi alanında, sanayide başarılı, marka olmuş işletmelerimiz var. Fakat önemli olan başarılı işletmeleri çoğaltarak küme oluşturmaktır. Gastronomide az sayıda yıldız yaratmanın ötesine geçmeli, kentte gastronomi kültürünü geliştirmeli, Antalya'nın unvanlarına gastronomi kenti unvanını da katmalıyız Kültür, eğlence, gastronomi, spor, sağlık, fuar gibi her dalda Antalya yüksek bir çıtayı hedeflemelidir. Gastronomide ancak yerel yönetimlerimizin kararlı adımlarıyla, gerekli kurumsal yapıyı oluşturabilirsek başarılı oluruz. Gastronomi turizminin bir ayağı eğitim ve ar-ge, yani üniversitelerimizin dahil olması gereken bir ayaktır. Bir ayağı festival ve yarışma gibi teşvik edici etkinliklerdir. Bir ayağı mekansal planlama, denetim, belgelendirmedir. Bir ayak tedarik ve üretim ağıdır. Diğer ayak ise tanıtım ve özellikle dijital araçlardır. Dolayısıyla bir stratejik planla başlanması, bütün paydaşların bu işte sorumluluk alması ve elini taşın altına koyması gerekiyor. Antalya'da yiyecek- içecek hizmetleri sektöründe 6 bin civarında işletme bulunuyor." DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: