Antalya
13.05.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Organ bağışının önemi anlatıldı
Organ bağışının  önemi anlatıldı

Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, fakülteyi ziyaret eden lise öğrencilere organ bağışı hakkında bilgiler verdi.

Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi öğrencileri Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nü gezerek tıp, mühendislik ve diş hekimliği başta olmak üzere fakülte ve bölümler hakkında bilgi aldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Türkiye’nin ilk yüz, çift kol ve dünyanın ilk rahim nakline imza atan ekibin başındaki Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, öğrencileri Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde ağırladı. Öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ömer Özkan ise organ ve doku nakillerindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Organ bağışı farkındalığının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, “Akdeniz Üniversitesi organ nakillerinde Türkiye’nin ve Dünya’nın öncülerinden. Birçok branş var ama organ nakli çok önemli bir yer taşıyor. Organ nakli konusunda bağışlar daha fazla olsa ülkemizdeki organ nakilleri de artış gösterecek fakat organ naklinin en önemli konusu bağışçılar. Kalp, böbrek, karaciğer bunlar hep kadavradan olan bağışlar. Yüz ve uzuv nakillerinde de dünyadaki sıkıntı tedariğin az olması. Gelecekte organ nakli sıkıntısını çözmek için sizlere çok önemli görevler düşecek. Çünkü organ üretimi gibi bir kavram çıkıyor günümüzde ortaya. Belki on sene yirmi sene sonra bu organlar üretilerek ihtiyacı olan insanlara nakledilecek.” diye konuştu.  HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: