Antalya
13.05.2022
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Ormancılara eğitim verildi
Ormancılara  eğitim verildi

Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'nde görev yapan personele, yaklaşan yaz mevsimi öncesi Yangın İşbaşı Eğitimi verildi.

Kaş'a bağlı Kasaba Mahallesi Orman Bölge Şefliği Yangın Merkezi'nde verilen eğitime Antalya Orman Müdürlüğü Yangın Şube Müdürü Orhan Aksoy, Makine İkmal Şube Müdürü Seyit Sayın, Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, Müdür Yardımcısı Vural Donduran, orman işletme şefleri, orman muhafaza memurları ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'nde görev yapan 70 orman işçisi katıldı.

YANGINA KARŞI UYARI

Antalya Orman Müdürlüğü Yangın Şube Müdürü Orhan Aksoy, " Yangına müdahale rüzgarı arkamıza alarak yapılmalı. İlerleme yönünde yanlardan müdahale edilerek, yangının önü kesilmelidir. Yangınlarda orman köylüsünün desteği mutlaka alınmalı. Çünkü yöreyi en iyi tanıyan onladır. Yangında hava araçlarının müdahalesi çok önemlidir. Hava araçları yangını yere indirir. Ama yangını asıl söndüren yerdeki arazözler ve işçilerdir. Şunu unutmayın, yangında paniğe kapılmayın. Bir arazözün söndüreceği yangına, hava aracı çağırmayın. Örtü altı ve tepe yangınına aynı şekilde müdahale edemeyiz" dedi.

MALZEMELERİ KONTROL EDİN

Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir de "Yangın kara araçları her gün kontrol edilmeli. Araçlar, hortumları, diğer malzemeleri günlük kontrol edilmeli. Araçların yakıt depoları ve su tankları her an dolu olmalı. Yangın araçları her an yangına hazır olarak bekletilmeli. Bozuk aletler ayrıştırılmalı, araçların yakınından uzaklaştırılmalı. Araçlarda zaman kaybına yol açacak unsurlar yok edilmeli. Yangına gidilecek hız, görevlilerin yaşamını tehlikeye sokacak biçimde yüksek olmamalı. Yangın söndürme anında da görevli arkadaşlar kuralara uymalı, kendi yaşamını tehlikeye atmamalı. Çünkü önce insan sağlığı ve yaşamı" diye konuştu. DHA

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: