Antalya
12.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Hasyurt Tarım Fuarı başladı
Hasyurt  Tarım Fuarı başladı

Türkiye’nin ilk tarım fuarı olan Hasyurt Tarım Fuarı, 7 yıl aradan sonra kapılarını yeniden ziyaretçilere açtı. Bu yıl 25’incisi düzenlenen fuarda, tarımla ilgili çok sayıda panel ve bilgilendirme toplantısının yanı sıra yarışma ve konser gibi etkinlikler yer alacak.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde Finike Belediyesi, Antalya Tarım Konseyi, Kumluca Ticaret Borsası ile Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ve diğer paydaşların desteğiyle “Eski yerinde yeni yüzüyle” mottosuyla düzenlenen Hasyurt Tarım Fuarı 7 yıl aradan sonra 25’inci kez kapılarını ziyaretçilere açtı. Açılışa; Antalya Valisi Ersin Yazıcı, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz,  Finike Kaymakamı Zafer Sağ, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Tarım Konseyi ve Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, diğer protokol üyeleri, akademisyenler, tüccarlar, üreticiler, komisyoncular, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TARIMIN KALKINMASI İÇİN

Hasyurt Tarım Fuarı açılış töreninde konuşan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Çiftçi kardeşlerimin tarımdaki gelişmeleri yakından takip etmesini ve kendilerini geliştirmelerini önemsiyorum. Bu fuarımızda da tarım konusundaki uzmanlarımız, akademisyenlerimiz ve tüm paydaşlarımızla bilgi ve deneyimlerimizi paylaşacağız. Fuarımızda; tohum, fide, gübre ve seracılık alanında değer üreten 70’in üzerinde firmamız 4 gün boyunca tek çatı altında sizlerle birlikte olacak. Çiftçilerimiz yeni hizmet ve ürünleri tanıyacak, tarımsal teknolojilerle tanışma ve kullandıkları ekipmanları kıyaslama fırsatı bulacak. Ayrıca yeni iş ve ticari birliktelikler kuracaklar” dedi.

FUAR DEVAM ETTİRİLMELİ

Finike Kaymakamı Zafer Sağ da, 7 yıl aradan sonra düzenlenen Hasyurt Tarım Fuarı’nın Türkiye’nin ilk fuarı olmasından dolayı öneminin büyük olduğunu belirterek, “Bu nedenle yaşatılmalı, devam ettirilmeli. İlçemiz örtü altı sebze, nar ve turunç üretimi ile Türkiye ekonomisine katkı vermeye devam edecektir” diye konuştu. Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi  ise 1992 yılında 30 civarında firma ile okul bahçesinde bir dönüm alanda hayata geçirilen Hasyurt Tarım Fuarı’nı uluslararası alana taşımak istediklerini söyledi.

TARIMIN BULUŞMA NOKTASI

Antalya Tarım Konseyi ve Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Antalya, turizmin yanı sıra, tarımda da tüm zorluklara rağmen üretmeye devam ediyor. Çiftçilerimizin emekleri ile Türkiye’nin en çok üreten bölgesi konumundayız. Tarımdaki yenilikler, tarımdaki gelişmeler gerek akademik kadrolar gerek konusunda uzman ekonomist ve sektör paydaşlarıyla fuarda gündeme gelecek. Hasyurt Tarım Fuarı tarımın buluşma noktası olacak” diye konuştu.

BÖLGE TARIMINI CANLANDIRACAK

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Günay, Batı Akdeniz’in dünyanın en sağlıklı yaş sebzesini ürettiğini ve fuarın bölge tarımını canlandıracağına inandığını belirterek, “Tüm paydaşlarımızla birlikte bu fuarımızı ilerleyen yıllarda da tüm dünyada önemli bir noktaya taşıyacağız” derken Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, “Ürünlerimizi dünya pazarındaki marka değerini artırarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

FUARA BAŞLATAN VE DEVAM ETTİRENLERE PLAKET

Açılış konuşmalarının ardından plaket töreni yapıldı. Törende Başkan Muhittin Böcek, Finike Kaymakamı Fatih Sağ, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, fuarı başlatan ve bugüne kadar gelmesine katkı koyan Adem Gökyar, Mehmet Aksoy adına Salih Aksoy, Muammer Genç, Mehmet Emin Turgut, Niyazi Dumrul, Mehmet Ünal, merhum Mahmut Esen adına kardeşi Ramazan Esen’e teşekkür plaketi verdi. 

 

TOHUMDAN GÜBREYE…

6 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda tohumdan gübreye, zirai ilaçtan sulama sistemlerine, sera konstrüksiyonlarından fideye kadar birçok sektörden katılımcılar yer alıyor. Girişin ücretsiz olduğu fuarı ziyaret edecek olan çiftçiler, tarımla ilgili yeni hizmet ve ürünleri tanıyacak, katılımcı ve firmalar ile gerçekleştirecekleri görüşmelerde soru ve önerilerine karşılık bulacak, kullandıkları marka ve ürünler haricinde rakip marka ve ürünleri de görerek kıyaslayacak, yeni iş ve ticari birliktelikler kurarak, ürün ve üretimlerini daha değerli hale getirme fırsatı bulacak.

 

DOLU DOLU ETKİNLİKLER

Fuar kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek. “Batı Antalya’da Örtüaltı Yetiştiriciliği ve Turunçgil Üretiminde Yenilikçi Yaklaşımlar” konulu panelde, “Tarımda Finansman ve Ziraat Bankası Kredi Uygulamaları” başlıklı bilgilendirme toplantısında ve“Söz Çiftçide” programında üreticilerin sorun ve taleplerini masaya yatırılacak. Fuara katılacak olan büyükşehir belediyelerinin tarım daire başkanları, tarım ve belediye ilişkisini değerlendirecek. Çiftçi ailelere yönelik ödüllü bilgi yarışması yapılacağı fuar programında konser ve ödül töreni de yer alıyor. Hasan YAVAŞLAR

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: