Antalya
12.05.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Konut almak hayal oldu
Konut almak hayal oldu

Hükümetin müjde olarak açıkladığı yeni konut kredisi kampanyasına tepkiler büyüyor. Bu şartlarla dar gelirlinin ev almasının mümkün olmadığını belirten Harita Kadastro Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hançer,  "Asgari ücretin 5 katı olan kredi taksidini vatandaş nasıl ödesin!" dedi

Hükümet ev alacaklara yönelik kamu bankalarından 10 yıl vadeli düşük faizli kredi verileceğini açıkladı. Daha önce yüzde 300’lere varan oranlarda artan konut fiyatları, bu kararın ardından yüzde 5-10 arası yükseldi. Kampanya hakkında görüşlerini açıklayan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Şube Başkanı Okan Hançer, "Konut almak isteyenlere kamu bankalarından uygun faiz oranlarıyla uzun vade süreleri ile kredi sunulacağı, kredi faiz oranlarının yüzde 0.89 ile yüzde 0.99 arasında olacağı, ayrıca ilk defa ve bir adet konut alacaklar için sıfır konutlarda geçerli olmak üzere 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0.99 faizli konut kredisi sağlanacağı belirtilmişti. Buna göre 2 milyon TL değerine kadar bir konut için en fazla 1.6 milyon TL ye kadar kredi kullanılabilecek ve buna bağlı 0.99 faiz oranı ve 10 yıl vade de toplam 1.141.340 TL faiz ödemesi ve en yüksek ödeme aylık sabit 22.844 TL ile Toplam konut maliyeti 2.7 milyon TL olacaktır" dedi.

FİYATLAR DAHA DA ARTACAK

Bu hesaplamaya göre dar gelirli vatandaşın konut almasının hayal olduğunu belirten Hançer, "Dar gelirlilerin konuta erişimini sağlamak amacıyla düzenleme yapılmış olsa da on yıllık kredi taksit ödemelerinin asgari ücretin neredeyse beş katı olması uygulamada dar gelirlilerin konut sahibi olmasını engelleyecek, gayrimenkul fiyatlarında yaşanan aşırı artışların önüne geçemeyecektir" diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU

Hançer, fahiş fiyat artışlarının önüne geçebilmek içinse şu öneriyi sundu: " Ülke genelinde öncelikle arsa arazi düzenlemesi politikaları ele alınarak, konut finansman modeli ile ilgili acilen yapısal değişiklikler yapılmalıdır. Konut üretimine ve buna bağlı fiyatların yükselmesine etki eden yakın zamanda yapılan düzenlemeler tekrar ele alınmalıdır. Konut değerleri şeffaf olarak belirlenerek ölçülmesine imkan verecek bir taşınmaz değerleme sistemi kurulmalıdır. İlgili sivil toplum kuruluşları, odalar ve sektör temsilcileri ile bir araya gelerek ortak akıl üretilmelidir" Engin KORKMAZ  

 

GECEKONDULAŞMA ARTABİLİR

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Antalya'da gayrimenkul almanın iyice zorlaştığını sözlerine ekleyen HKMO Şube Başkanı Okan Hançer, "Gayrimenkul sektörüne yönelik gerekli müdahaleler yapılmadan tedbir alınmaması durumunda, en başta Antalya gibi yoğun olarak talep gören ve son bir yılda satış fiyatlarında üç-dört, kira fiyatlarında 5-10 katına varan değer artışlarının yaşandığı şehirler başta olmak üzere birçok şehirde satılık/kiralık daire bulamama, insanların barınma ihtiyacını karşılayamaması ve buna bağlı kaçak yapı/gecekondu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamız çok da uzak bir ihtimal olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: