Antalya
11.05.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Alanya İskelesi'nin rıhtımındaki çökme TBMM gündeminde
Alanya İskelesi'nin rıhtımındaki çökme TBMM gündeminde

Alanya’da turistlerin uğrak noktası olan iskele rıhtım bölgesindeki çökme devam ediyor. Konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, rıhtımda kalıcı bir çözüm sağlamak için acil harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Alanya’nın en gözde mekânı olan iskele rıhtımında çökme meydana geldi. Geçtiğimiz yıl yaşanan 6.4 büyüklüğündeki deprem sonrası başlayan açılmalar, aşırı yağışların etkisi ile daha da belirgin hale geldi. Gerek iskeledeki tekne sahipleri gerekse ziyaretçiler çöken rıhtımın bir an önce yapılmasını istiyor.

YOĞUN ŞİKÂYET VAR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, geçtiğimiz haftalarda bölgeyi ziyareti sırasında yaptığı tespitleri başkent gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Arı, “Turizm cenneti Alanya’mızın gözde mekânlarından iskele rıhtım bölgesinde meydana gelen çökmeler gerek iskeledeki tekne sahipleri gerekse de ziyaretçilerin haklı şikâyetlerine konu olup biran evvel çöken iskelenin yapılması beklenmektedir.” dedi

İHMAL SÖZ KONUSU

Pandemi nedeniyle 2 yıldır ara verilen yat gezilerinin bu sezon tekrar başlayacağına dikkat çeken Arı,   açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Hazineden Bakanlığınıza devri yapılan söz konusu iskele rıhtım bölgesinin işletmesini 2014 yılında 30 yıllığına devletten kiralayan Alanya Balıkçılar Kooperatifi yapmaktadır. Bakım onarım adına sorumluluğun kooperatife ait olduğu ancak senelerdir kooperatifin tadilat, onarım ve yatırım yapmadığı söylenmektedir. Ayrıca, Alanya’ya gelen turistin, vatandaşın uygun fiyata yararlanabildiği gezi tekneleri de çöken beton yüzünden tehlike altındadır. Sezon başlayacak, biz yaza böyle mi gireceğiz?”

ÖNERGEDEKİ SORULAR

CHP Antalya Milletvekili Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu: Bahse konu iskele rıhtım bölgesinde yaşanan çökmelerin kalıcı olarak önüne geçecek onarımların yapılması hâlihazırda bölgenin işletmesini yapan Alanya Balıkçılar Kooperatifinin mi yoksa Bakanlığınızın mı sorumluluğundadır? Şayet söz konusu sorumluluk Alanya Balıkçılar Kooperatifine ait ise kooperatif ile imzalanan sözleşme kapsamında bakanlığınızca bugüne kadar başlatılan bir soruşturma olmuş mudur? Oldu ise sonucu ne olmuştur? Sorumluluk bakanlığınıza ait ise, söz konusu çökmelerin bir daha yaşanmaması için yapılacak onarımlar için bir çalışma başlatılmış mıdır? Başlatıldı ise ne zaman bitirilmesi planlanmıştır?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: