Antalya
11.05.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
YARDIM DEĞİL, HAKIKIMIZI İSTİYORUZ
YARDIM DEĞİL, HAKIKIMIZI İSTİYORUZ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası açılış programına katılan Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri, kendilerine yardım edilmesini değil haklarının verilmesini istediklerini belirtti. Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Rahmi Ezgi, kaldırım ve yollarda gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene katılarak taleplerini dile getirdi. Törene Kent Konseyi temsilci ve üyeleri, Engelliler Meclisi üyeleri, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, engelli ve özel bireyler ile aileleri katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

YAPILANLAR YETERLİ DEĞİL

Günün anlam ve önemine ilişkin özel bireyler adına konuşan Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkan Yardımcısı ve Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Yasemin Yaraşır, "Bizim artık çözüm odaklı iş yapmamız gerekir. Sorunlar ortada. Antalya'da güzel şeyler yapılıyor ama yeterli değil. Bugünkü program bir kutlama değildir, bu bir sorunlara çözüm bulma haftasıdır" dedi.

MOBBİNG ELEŞTİRİSİ

Kent Konseyi Engelliler Meclisi adına ortak basın açıklamasını Engelliler Meclisi üyesi Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Rahmi Ezgi, Braille alfabesinden okudu. Konuşmalar işaret diliyle katılımcılara aktarıldı. Engelliler ile ilgili farkındalığın ortaya konulması, sorunların değerlendirilmesi ve engellilikle ilgili çalışmaların yapılması için çözüm önerileri üzerinde çalışıldığını belirten Rahmi Ezgi, "Bizler kimimiz görme engelli, kimimiz işitme engelli, bedensel engelli, zihinsel engelli ve birçok engel grubuna sahip bireyler olarak engelliliğimizden şikâyetçi değiliz. Bizler biliyoruz ki bu toplumu oluşturan bireylerin içerisinde bizler de varız. Bizler hak ve sorumluluklarda söz sahibi olmak istiyoruz, bizler korumacı ya da yardım odaklı değil, hak eksenli mücadeleyi benimseyen bireyleriz. Yasalarla verilen haklarımızın uygulamada anlaşılmasını ve kabul edilmesini istiyoruz. Bizler her türlü hak ve yükümlülüğe ehil olan bireyler olarak haklarımızı kullanırken hiçbir şekilde mobbing uygulamasına takılmak istemiyoruz. Engelli bireyler olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinde fikri hür, irfanı hür vicdanı hür engelli bireyler olarak insan hakları evrensel beyannamesi 5378 sayılı Engelliler Yasası ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ne uygun bir şekilde erişilebilir, anlaşılabilir bir ülkede yaşamak istiyoruz." dedi

RAMPALAR UYGUN YAPILMALI

Şehirde kendileri için rahat hareket alanları oluşturulmasını isteyen Ezgi, "Kılavuz çizgiler, rampalar engellilerin kullanımına uygun bir şekilde yapılmalı. Bugüne kadar verdiğimiz hak mücadelesinde elde ettiğimiz kazanımları kaybetmek istemiyoruz. Birçok kazanım elde ettik; ufak tefek sıkıntılar çıksa da görme engellilere yönelik bankalarla birçok sorunu çözdük. Kılavuz çizgilerle ilgili sorunları çözdük, eksiklerin farkındayız ancak herkes farkında ve çözülmesi gerektiğini düşünüyor. Sürekli ertelenen yasa düzenlemeleriyle binaların, yolların, ulaşım araçlarının dönüşümü yapılmıyor. Engellilerin yaşama katılımının önündeki setler, bariyerler, engeller kaldırılmıyor. Engelliler evlerinde hapis bırakılıyor. Fiziki engelleri kaldıracak düzenlemeler hızla yerine getirilmeli, hiçbir koşulda ertelenmemelidir." diye konuştu

BOŞA KÜREK SALLAMIYORUZ

Görme engellilerle ilgili elde ettikleri haklar ve seçim yasasındaki değişiklikle görme engelli bireylerin tek başına oy kullanabilmesinin kabul edildiğini vurgulayan Ezgi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Demek ki bu mücadeleler boşa değil. Demek ki boşa kürek sallamıyoruz ve biz biliyoruz ki hak öznesi engelli bireyler olarak her türlü hukuki kazanımları elde edene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Şu anda noterlik işlemlerinde görme engellilerle alakalı sorunlar var, Adalet Bakanlığı'nın Borçlar Kanunu'nda öngördüğü görüş ve düzenlemeler çerçevesinde bu problemin de çözüleceğine inanıyoruz." 

ÖZEL BİREYDEN ŞİİR

Antalya’daki 10-16 Mayıs Engelliler Haftası açılış programında,  Mustafa Talha Uranlı adlı özel birey “Memleketim” adlı şiiri okurken duygulan anlar yaşandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: