Antalya
11.05.2022
A
GÜNDEM , EĞİTİM
MATEMATİK ŞAMPİYONLARI
MATEMATİK ŞAMPİYONLARI

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde 26’ncısı düzenlenen Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatı’nda ödül alan öğrenciler belli oldu. Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, ödül kazanan öğrencilerle bir araya geldi. 

 

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 26. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatı sona erdi.. Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliği ile düzenlenen olimpiyat, Türkiye genelinde 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri arasında yapıldı. Birinci Aşama Sınavı, çevrimiçi olarak 17-22 Nisan tarihleri arasında yapılırken ikinci aşama sınavı ise 8 Mayıs Pazar günü gerçekleşti. Olimpiyata Türkiye genelinden 94 okuldan bin 900 öğrenci katıldı. Finalde 340 öğrenci yarıştı. Toplamda 25 altın, 25 gümüş ve 25 bronz madalya sahiplerini buldu. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında Avrupa ikinciliğine imza atarak tarihi bir başarı elde eden Altın Madalya kazanan İrem Gülce Yazgan, Gümüş Madalya kazanan Melek Güngör ve Sena Başaran da olimpiyata katılan öğrenciler arasındaydı.

REKTÖR ÖZKAN’A ZİYARET

Olimpiyatta ödül kazanan öğrenciler ilk olarak Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ı ziyaret ettiler. Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleşen ziyarete altın madalya alan 25 öğrencinin yanı sıra Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatlarında ikinci olan öğrenciler de eşlik etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlham Aliyev, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Özdemir de ziyarete katıldı.

 İNSANLIĞIN ORTAK DİLİ

Dereceye giren öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Son 50 yılda büyük gelişimin yaşandığı teknolojinin de dili yine matematiktir. Bu nedenle matematiksel bilimler alanındaki gelişmişlik, ülkenin gelişmesinin anahtarlarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de matematik konusuna büyük önem vermiştir. Açı, artı, çarpı, bölü, üçgen, yatay, düşey, taban gibi bugün matematik ve geometride kullandığımız birçok terim de ilk kez bu kitapta bizzat Atatürk tarafından önerilmiştir. Biz de Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda matematiğin gelişmesini önemsiyoruz” dedi. İHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: