Antalya
10.05.2022
A

Süper Lig’de maçların ilk 15 dakikaları, rakiplerin birbirlerini tarttığı, oynamaktan çok rakibinin ne oynadığını anlamakla geçirdiği sürelerdir. Bu bölümde golü atan takım, genelde, ekstra iş yapmış kabul edilir.

Antalyaspor-Konyaspor maçında dakikalar16’yı gösterdiğinde skor 2-2 idi. Birbirini çok iyi analiz eden, hem rakibini durdurmaya çalışan hem de kendi futbolunu oynamak isteyen iki takımın mücadelesi çılgınca başladı, öyle de devam etti.

Adriano, sebep olduğu gereksiz penaltıyı telafi ederek takımının beraberlik golünü attı ve kendini affettirdi. Veysel’in sebep olduğu faulden gelen gole bu kez Ndao yanıt verdi. Konyaspor’un duran toplardan bulduğu ve iki kez öne geçtiği maçta demoralize olmayan Antalyaspor, 2-2’den sonra da golü daha çok arayan ve öne geçmek için her şeyi yapan taraftı.

İlk 10 dakika sona erdiğinde, Konyaspor’un orta alandaki üstünlüğüne çözüm arayan Nuri Şahin, 3’lü savunmaya dönüp Fernando’yu göbeğe, Veysel ve Kudryashov’u da kenarlara aldı. Bünyamin ise savunmanın önünde Fernando’ya yardım ederek Hadziahmetovic ve Endri Çekiçi’nin orta alan üstünlüğünü sona erdirdi.

Göbekten gelemeyen Konya, soldan Guilherme ve sağdan Michalak ile bindirmeler yaparak gol aramayı düşündü. Ancak Doğukan-Güray ve Ndao-Bünyamin blokları buna izin vermedi.

Maçın temposu ve kalitesi üst düzey, gol beklentisi ise çok yüksekti. İlk yarının tamamı yüksek tempoda geçti ve futbolcuların eforu Şampiyonlar Ligi seviyesindeydi. Özellikle Doğukan’ın bindirmeleri, Konyaspor’un sağ kanadını felç etti. Doğukan’ın karşısında oynayan Soner çok zor durumlarda kaldı. İkinci yarıda Doğukan’ın karşısına daha hareketli ve diri bir isim bekledim ancak İlhan Palut bu değişikliğe gerek görmedi.

İlk yarıdaki inanılmaz tempo nedeni ile futbolcuların ikinci yarıda yorulmalarını bekledik. Konyasporlu futbolcularda yorgunluk kendini gösterdi ve İlhan Palut erken değişikliklere gitmek zorunda kaldı. Antalyasporlu futbolcular ise oynadıkça ısınan, sındıkça da iştahı artan bir görüntü verdi.

2 dakika önce Fernando’nun penaltısını göremeyen Mete Kalkavan, Doğukan’ın yerde kaldığı pozisyonda penaltıyı vermek zorunda kaldı. 2 kez geriye düşmesine rağmen, müthiş bir mücadele göstererek 3-2 öne geçen Antalya, defalarca yakaladığı 4. gol fırsatını değerlendiremedi.

Sahada kötü performans sergileyen futbolcu yok gibiydi. Sadece Fernando’nun Hakan ile daha iyi anlaştığı Fredy ile uyum sağlayamadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle zaman zaman gereksiz top kayıpları yaşandı. Ancak diğer tüm futbolcular, belki de sezonun en iyi performanslarından birini sergiledi. Benzer performansı daha önce Trabzonspor maçına sergileyen futbolcular, maçı izlemeye gelen taraftarlara pişman olmayacakları bir gösteri sundu.

Böyle mücadeleler karşılıksız kalmıyor. Hafta içi Ahmet Çalık’ın ailesini ziyaret ederek gönülleri fetheden Başkan Aziz Çetin’in risk alarak göreve getirdiği Nuri Şahin, ekibiyle birlikte destan yazdı. Acemi diyenlere inat yenilmezlik serisini 14 maça çıkararak kulüp tarihine geçti. İlk yarıda topu boş kaleye dürtemeyen Haji Wright’ı neredeyse gol kralı yaptı ve şımarık çocuk Doğukan’ı ışıl ışıl parlayan bir yıldız haline getirdi.

Bir alkış da İlhan Palut’a… Genç teknik adamlara güvenenleri mahcup etmediği için kendisini kutluyorum.

Keşke sezon bitmeseydi ve bu çılgınca resitali biraz daha izleyebilseydik.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok