Antalya
09.05.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
AGG ile Baro'nun eğitim iş birliği
AGG ile Baro'nun eğitim iş birliği

Antalya Gazeteciler Cemiyeti ile Antalya Barosu arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında “Basın Kanununda Düzenlenen Suçlar ve Medyada Hukuk Dilinin Kullanımı” başlıklı eğitim programı düzenlendi.

Antalya Barosu’nda düzenlenen eğitim programına Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı İdris Taş, AGC Genel Sekreteri Rasim Gündüz ve AGC üyeleri katıldı. Antalya Barosu Genel Sekreteri Av. Özhan Karazeybek ile Av. Ziya Berkhan Yaman, gazetecilerin haber alma, yazma ve yayma süreçlerinde karşılaştıkları olay ve olguların basın kanunu ve ilgili kanunlar kapsamında nasıl değerlendirileceğine yönelik bilgilendirme yaptı. Programın  açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı İdris Taş, gerçekleştirilen eğitimin önemine dikkat çekerek, “Böylesine güzel bir eğitim programında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın her yerinde cesur gazetecilere ihtiyaç var. Medya etik kuralları çerçevesinde gazeteci tüm görevlerini yaparken hukuk çok önemli. Toplumun genel yararını düşünerek basın ve ifade özgürlüğü haklarımızı sonuna kadar kullanmak durumundayız. Bununla birlikte, bireylerin, toplulukların ya da kurumların da dokunulmaz hakları olduğunu unutmamalıyız. Antalya Barosu ve Cemiyetimiz arasında hayata geçirdiğimiz eğitim programlarının devamı da gelecektir”  diye konuştu.

 İDARİ VE CEZAİ SORUŞTURMALAR

Antalya Barosu Genel Sekreteri Özhan Karazeybek, haber alma özgürlüğünü kullanırken basın emekçilerin soruşturmalara maruz kaldığını hatırlatarak, “Baro olarak önleyici hukuk hizmeti vermenin de bizim görevimiz olduğunu biliyoruz. Basın Kanununda Düzenlenen Suçlar ve Medyada Hukuk Dilinin Kullanımı konusunda söyleyişi yapacağız, dikkat çekeceğimiz konular olacak. Bunlara dikkat ederek mesleği yaparken idari ve cezai soruşturmaların önüne geçebileceğimizi düşünüyoruz. Yaşadığımız coğrafyada en çok acıyı basın emekçilerinin yaşadığını tüm dünya üzerindeki istatistikler göstermektedir” dedi.

ÖNEMLİ HÜKÜMLER ANLATILDI

Av. Ziya Berkhan Yaman ile birlikte sunum gerçekleştiren Av. Özhan Karazeybek, ceza yargılamasında tanımlar, iletişim özgürlüğü,  basın kanununa göre sorumluluk, basın kanununa göre yargılanma, basın kanununda düzenlenen suçlar, Türk Ceza Kanunu’nda önemli hükümler konularını anlattı. Program soru ve cevaplarla devam etti. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: