Antalya
10.05.2022
A

Son zamanlarda Millet ittifakı ile Cumhur İttifakı arasında, sözde mülteci/sığınmacı tartışması toplum gözünde netleşmeye başladı.

Millet İttifakı, ABD’nin projesi olan ulus devletlerin yıkılmasını görüp ve parlamenter sisteme dönüş çalışmalarını yürüttüğü için toplumun gözünde, gönlünde takdir toplamaktadır. Özellikle ulus devletin dolayısıyla üniter yapının devamının şart olduğunu dile getirmesi halka güven vermektedir.

Bunun karşısında iktidarın söyleyebildiği tek şey ensar ve muhacir söylemi oldu. Oysaki Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye’nin önce rejimi değiştirilecek sonra da üniter yapısı anayasal düzeyde değiştirilecekti. İktidar bunu açıkça söyleyemediği için çeşitli algı operasyonları ile çeşitli bilimsel psikolojik manipülasyonlarla halktan gerçeği gizleyerek günümüze kadar geldi.

Bugün gelinen noktada rejim değiştirildi. Sıra anayasada…

Elbette Rejim değiştiği için Yeni Akit “Kapımız İdlibli’ye de Selanikli’ye de açık” başlığı atabiliyor!

Gerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nunve Ümit Özdağ’ınkarşılıklı açıklamaları gerekse Yeni Akit’in başlığı gibi söylemler her zaman yer almaktadır.

2002’den beri iktidarın Cumhuriyet’i, ulus devleti hedef alan, toplumu bölen, ayrıştıran açıklamaları hep vardı.

Esas mesele bu açıklamaların ve manşetlerin bir anlık duygusal refleks ile mi yoksa belli bir program çevresinde mi söylendiğidir!

Birkaç gündür iktidar medyasında “sığınmacılar üzerinden kaos planı mı?”, “kimler sokakprovokasyonu peşinde” gibi başlıklarla bir düşünce halka manipüle edilmeye başlandı. Sanki muhalefet bir kaos planı içindeymiş gibi bir düşünce verilmeye çalışılıyor.

Diğer yandan düzenli göç ile Türkiye’yegetirilenlerin bir ABD projesi olmadığı sığınmacı olduğu, mazlum olduğu düşüncesi veriliyor.

ABD emperyalizminin elinde oyuncak olan ister düzenli göç ettirilenler olsun ister Büyük Ortadoğu projesi ve Arap Baharı’nda eş başkan olsun, isterse bir ülkede iktidar olsun biz o insanlara acırız, düştükleri bu durumdan üzülürüz.

Bu ayrı bir şey ABD’nin Türkiye’de iktidar eliyle 20 yıldır yürüttüğü projenin boşa çıkmasını istemek ayrı bir şeydir.

Millet İttifakı’nın ABD’nin ve iktidarın projesini boşa çıkarmak için mücadele etmesi, Türk Milleti’nin birlik ve dirliği için çalışması kaos ortamını getirmez.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok