Antalya
09.05.2022
A

Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Yörük Türkmen Festivali kaosa döndü. Fettah Tamince ve Kırbıyık gibi tartışmalı isimlerin sponsor olması CHP'de homurdanmalara sebep oldu. Velhasıl festivale katılacağı duyurulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gelmedi.   VİP çadırlar ve festival alanının SİT alanına kurulması gibi skandalların ardından bu son yaşananlar işin tuzu biberi oldu.

 

Yörük Türkmen Festivale dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e tepki gösterenlerden biri de Antalya Barosu eski başkanı ve Türkiye Barolar Birliği delegesi Polat Balkan'dı. Balkan, sosyal medya paylaşımında, "Sürekli ‘Sen ben yok, biz varız. Biz birlikte güçlüyüz’ diyor. Bu ‘Biz’e kimler dâhil, kimler kimlerle beraber ve güçlenenler kim? Gerçekten merak ediyorum!" dedi.

Her neyse...

Böcek ve Büyükşehir yönetiminin Yörük festivalinde gösterdiği enerjiyi kent için yapılacak diğer etkinlik ve çalışmalarda da bekliyoruz. Yaz sezonu geldi...  Örneğin bir milyon kere gündeme getirdiğim Konyaaltı ve Lara sahillerinin durumu ne olacak? Geçen gün Konyaaltı sahilini gezdim.  Dünyaca ünlü plajın üstü localarla dolmaya başlamış.  Yörük festivalinin yorgunluğunu atınca şu meşhur Konyaaltı Alan Yönetimi'ni toplayıp daha vakit varken Konyaaltı'na bir çeki düzen verseniz nasıl olur?
 

Lara'nın durumu daha vahim. Yetkisizlik ve ilgisizlik nedeniyle dağ kanunlarının hüküm sürdüğü Lara'da sahili çeviren alanı sahipleniyor. Temalı park olan kumullar ise karavan ve çadırcıların işgali altında. 'Çadır kuruyorum' diyerek 300-400 metre kare alanı zapt edenleri gördüm.

***

AESOB AKP'nin birliği mi?

Geçen hafta Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin (AESOB), seçimi vardı. Kepez Belediyesi Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde yapılan seçime tek aday giren mevcut Başkan Adlıhan Dere, göreve devam etti. Seçimi takip eden gazeteci Ali Taş, farklı bir detayı gündeme getirdi. Taş, kongre merkezinin AKP bayrakları ile donatıldığını sosyal medyadan paylaştı.

Türkiye'de etik kuralların ihlal edilmesine o kadar alıştık ki esnaf birlik seçiminin AKP bayrakları altında yapılması sıradan geliyor. Böyle bir skandalın ardından belediyeden ya da AESOB'dan açıklama bekledim ama gelmedi.

AESOB kapısını altın varaklı yaptıran, tağşişli (hileli) ürün satan köftecilere sahip çıkan Adlıhan Dere'nin siyasi görüşünü zaten biliyoruz. Fakat bunu Birlik’e mal etmesi kabul edilebilir bir durum değil...

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok