Antalya
09.05.2022
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
VİDEO- Yörük Festivali'nde savaş oyunları
VİDEO- Yörük Festivali'nde savaş oyunları

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Antalya Yörük Türkmen Festivali renkli etkinliklere sahne oldu.. Kültür şöleninin yaşandığı festival alanına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de traktörle girerek halkı selamladı.

HABERİN VİDEOSU

 

Antalya'da 6-8 Mayıs tarihleri arasında yapılan Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali göç duası ve temsili Yörükgöçü ile başladı., Aksu ilçesinde 400 dönüm alan üzerine kurulan festival alanındaki etkinliklerle devam eden festivali  29 ülke, 11 büyükşehir, 28 ilçe belediyesi, 128 dernek ve 68 kadın kooperatifi katıldı.

KIL ÇADIRLARDA YAYIK AYRANI

İlk günden yoğun ilgi gören festival ikinci gününde de etkinliklerle sürdü. Yörük kültürünün tüm yönleriyle tanıtılıp yaşatıldığı festival alanında kurulan kıldan çadırların içi ve dışı Yörük kültürüne göre dizayn edildi. Çadırların dışında ise atlılar cirit oynadı, okçular hedeflerine ok fırlattı. Türk dünyası halk oyunları, Horosan türküleri halk oyunları gösterilerinin gerçekleştiği festival alanına yurt dışından gelen yabancı çocuklar da renkli kostümleri ve danslarıyla renk kattı. Bazı çadırların önlerinde ise Yörük kültürünü anlatan hediyelik eşyalar satıldı. Deve ve midilli atlar da alana getirildi. İsteyen davetliler deve ve midilli atlara binerek alanı gezdi. Yerleşkenin dışında ise ziyaretçilerin dinlenip yemek yiyebileceği alanlar oluşturuldu.

KÜLTÜR ŞÖLENİ YAŞANIYOR

Festival alanında çadır kuran Yörükler, gelenek ve göreneklerini tanıtıyor. Yöresel kıyafetleriyle festivale renk katan Yörükler, kendilerine has müzikleri ve yemekleri ile festivale renk katıyor. Atlı cirit, at üzerinde güreş gösterileri ilgiye izlendi. Türk dünyasından halk oyunları sergileyen konuk dans ekipleri beğeni topladı. Savaş oyunlarının da yer aldığı festival alanında kültür şöleni yaşandı. Festival alanını dolduran binlerce Antalyalı ve Yörükler, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e, Yörük kültürünün tanıtılmasına ve yaşatılmasına sunduğu katkı için teşekkür etti.

SAVAŞ OYUNLARI

At üzerinde ok atma, kılıç kullanma sanatlarının gösterildiği savaş oyunları seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. Festival, halk dansları gösterileriyle sürdü. Kendilerine ayrılan bölümde hedefe ok fırlatan kadınlar, çocuklar ve kadınlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.  DHA

MÜZİK, DANS, KONSER

Yörük festivali kapsamında Uygur Türkeri’nin Müzik ve Dans Gösterileri, konserler, Kız Kumay ve At üzerinde güreş gösterileri ile de ilgi gördü.  Daha sonra Sevil Çakar ve orkestrası Azerbaycan türküleri ile izleyenlere muhteşem bir konser verdi. Türk dünyasından halk oyunları gösterileri de festival kapsamında kültür şöleni yaşattı .

 

BÖCEK TRAKTÖRLE GELDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de festival alanına traktörle girerek halkı selamladı. Böcek, ilçe belediyeleri, dernekler, kooperatifler ve 11 Büyükşehir Belediyesi'nin stantlarını da ziyaret ederek karşılıklı hediyeler alıp verdi. Konuk ülke çadırlarını da ziyaret eden Böcek, “Türkiye'nin en büyük Yörük festivalinde misafirlerimizi ağırlamaktan gurur duyuyoruz." dedi.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: