Antalya
05.05.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Aylar sonra aynı masada
Aylar sonra  aynı masada

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, koronavirüs tedavisi gördüğü süreçte Başkan Vekili olan Mehmet Hacıarifoğlu ile aylar sonra İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in katıldığı ANSİAD toplantısında aynı masada oturdu. Başkanvekili Hacıarifoğlu’nun, Böcek’in hastane sürecinde başkan gibi davranan Genel Sekreter Cansel Tuncer’in yetkilerini kısıtlaması gerginliğe neden olmuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta Antalya’ya gelerek sivil toplum kuruluşlarını çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi.  Antalyalıların büyük ilgi gösterdiği Akşener, Şarampol Kapalı Yol’da ve Kültür Mahallesi Kafeler Caddesi’nde esnafın ve öğrencilerin sorunlarını dinledi. Akşener, akşam ise Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin düzenlediği toplantıda (ANSİAD) kentin ileri genleriyle bir araya geldi.

PROTOKOL MASASINDAKİ DETAY

Toplantı sonrası verilen iftar yemeğinde protokol masasındaki bir detay dikkat çekti.  Yemeğin onur konuğu olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ağırlandığı masada Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu'nun karşılıklı sandalyelerde oturdukları gözlendi. Göz göze gelmekten kaçınan iki isim aylar sonra protokol gereği de olsa bir araya gelmiş oldu.

YETKİ KRİZİ YAŞANMIŞTI

Hatırlanacağı gibi Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek'in Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gördüğü sırada Başkan Vekili olarak görev yapan CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu ile Genel Sekreter Cansel Tuncer arasında 'yetki krizi' yaşanmıştı. Bunun üzerine Başkan Böcek adına elektronik imzalı yazıda, başkanvekilliği görevinin Hacıarifoğlu'ndan alınıp 10 gün süreyle meclis üyesi Oktay Başaran'ın, ardından Başkan Böcek dönünceye kadar meclis üyesi Büşra Özdemir'in bu görevi yürüteceği belirtilmişti.

KOMİSYONA ADAY GÖSTERİLMEDİ

Koronavirüs tedavisinin ardından 251 gün sonra meclise gelen Başkan Böcek, geçtiğimiz yıl yapılan Nisan ayı Meclis Toplantısı'na katılarak meclis başkanlığını yürüttü. Mecliste gizli oylama usulüyle meclis başkan vekilleri, meclis divan kâtip üyeleri, encümen ve komisyon üyeleri için seçim yapıldı. Başkanvekilliği seçiminde, Mehmet Hacıarifoğlu aday gösterilmedi. Yaşanan bu gerginliklerin ardından aralarında soğuk rüzgârlar esen ikili, ilk kez Meral Akşener ziyaretinde aynı masada görüntülendi. Mehmet Hacıarifoğlu, 2009-2010 yıllarında ANSİAD Başkanlığı da yapmıştı. Engin KORKMAZ 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: