Antalya
30.04.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
ANTALYA FAKİRLEŞTİ
ANTALYA FAKİRLEŞTİ

Yıllardır Antalya’ya geldiğini ve ilk kez bu kadar fakir insan gördüğünü belirten İYİ Parti lideri Akşener, “Tarım, turizm ve ticaretin merkezi Antalya’yı ilk kez böyle gördüm” dedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) iftar yemeğine katıldı. İftar programında; İYİ Parti Antalya milletvekilleri Hasan Subaşı ve Feridun Bahşi, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak ve Cavit Arı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü yöneticisi ve iş dünyasından çok sayıda isim yer aldı.

UYGARLIĞI UNUTTUK

İftar öncesi konuşan Akıncı, Türkiye’nin sorunlarının ağırlaştığına işaret etti. Akıncı, cesaret isteyen bu tür toplantılarla demokratik tartışma ortamlarını sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Bugünkü asıl sorunun sadece yoksulluk, yüksek enflasyon gibi konular olmadığını belirten Akıncı, "Adam yaralayan insan serbest bırakılırken, tweet atan tutuklanabiliyor. Asıl sorunumuz kalkınmanın ve çağdaş uygarlığın ne anlama geldiğinin unutulmasıdır” dedi.

ANTALYA BENİ ŞAŞIRTTI

İçişleri Bakanı, milletvekili ve son dönemlerde de İYİ Parti Genel Başkanı  olarak Antalya’yı sürekli ziyaret ettiğini belirten Akşener, bu ziyaretinde gördüklerine şaşırdığını belirtti. Antalya’nın turizm, tarım ve ticaret merkezi bir şehir olduğunu belirten Akşener, “Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde vatandaşlarla buluştum. Antalya’da ilk kez bu kadar çok sayıda yoksul insan olduğuna şahit oldum. Yanıma gelen bir kadın oruç tuttuğunu ve akşam iftar için emek yapacak malzemesinin olmadığını söyledi. Antalya gibi tarımın, turizmin, ticaretin merkezi olan bir şehirde bunlar yaşanıyorsa, diğer şehirlerdeki durumun çok daha vahim olduğunu söylemeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

YILLARCA GAGALADINIZ

Antalyalı iş dünyasına seslenen Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ‘ucube sistem’ olarak nitelendirerek, "Dünyanın bireyin kalkınmasına, özgürlüğüne odaklandığı bir dönemde siz bütün yetkileri tek bir insana verirseniz o insanın iyi veya yanlış insan olmasının hiçbir manası yoktur. 1947 yılında Demokrat Parti bir Hürriyet Misakı yayınlar. CHP’li arkadaşlarımızın buna özellikle dikkat etmesini istiyorum, yıllarca İsmet İnönü üzerinden gagalandınız ve bugün, yıllar ve tek parti sistemi üzerinden sizi gagalayanlar, meğer özlemi hem de 21’inci yüzyılda tek partiymiş. Yıllar boyu tek parti sisteminin eleştirildiği bir dilin yerini 2017’de kabul edilen ve 2018’de hayata geçirilen meşru tek parti, tek adam rejimini ortaya koyan bu ucube sistem hayatımıza girdi” diye konuştu.

SEÇİMİN ÖNEMİ

Birinci önceliklerinin istibdat rejiminden kurtulmak olduğunu dile getiren Akşener, "Bir yıl sonra çok önemli bir karar vereceksiniz. Bu ucube sistemin devamı, dünyadan kopmuş, komşularının tümüyle kavgalı, durup dururken 5 milyon mülteciyi ülkemize getirmiş ve onlara dair hiçbir fikri olmayan, Türkiye’deki insanların zenginleşmesine, iş bulmasına değil, fakirliğin yönetildiği bir Türkiye’yi talep eden, bundan çok memnun olan bu ucube sistemle ya devam edilecek ya da bu sistemi bizlerin, sizlerin oylarıyla değiştireceğiz. Ben bu değişikliğin olacağına kalpten inanıyorum” şeklinde konuştu.

BU PİLAV ÇOK SU KALDIRIR

Seçim Yasası ile ilgili yeni bir düzenlemeden bahseden Akşener, artık kimsenin oyunun kimseye faydasının olmayacağını belirterek, şunları söyledi: “Ya tek listeden gireceksiniz, partiler birbirinin listesinden girecek, ya da ayrı ayrı girecek. Ayrı ayrı girdiği zaman Millet İttifakı’nın veya Cumhur İttifakı’nın içinde de olsa oylarınız kendi sayılacak. Dolayısıyla Kasım’da seçime gidilirse eski seçim kanunuyla gidilecek, onun için bu pilav çok su kaldırır. Buna karşılık Haziran’da seçime gidilirse yeni geçen seçim kanunu geçer. Bu arada yüzde 3 oranında oy aldığınız zaman devlet yardımı gelecek. Devlet yardımını alabilmek içinde logonuzla seçime girmek durumundasınız. Bu çerçeve içerisinde henüz Babacan’la görüşmedim. Nedir ne değildir bu manada bilmiyorum ama bu seçim yasasına dair yapılmış bir açıklama diye düşünüyorum. Sonra yaptığı açıklamalarda da Millet İttifakı’nın dışına çıkan bir durumu yok”.

SORULARI CEVAPLADILAR

Toplantının sonunda İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Grup Başkanvekili Erhan Usta ve Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale, iş insanlarından gelen yazılı soruları yanıtladı. Katılımcıların özellikle ekonomi ile ilgili soruları dikkat çekti. Meral Akşener’in uçağa yetişecek olması nedeni ile cevaplandırılamayan bazı soruları yanına alan İYİ Parti Grup başkanvekili Erhan Usta, tüm soruları yanıtlayarak ANSİAD mail adresine gönderme sözünü verdi.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: