Antalya
29.04.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Öldürülen veteriner için eylem yaptılar/ Acil düzenleme yapılmalı
Öldürülen veteriner için eylem yaptılar/ Acil düzenleme yapılmalı

Yozgat Sorgun’da bir veteriner hekimin bıçaklanarak öldürülmesini protesto eden Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çalışanları, hükümetten Kamuda Şiddet Yasası’nı bir an önce çıkarmasını talep etti

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çalışanları, Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, bir veteriner hekimin mezbahada bıçaklanarak öldürülmesi müdürlük önünde okudukları basın bildirisi ile protesto etti. KAMU SEN ve MEMUR SEN’e bağlı sendikaların katıldığı basın açıklamasında, tüm kamu çalışanlarına yapılan saldırılara tepki gösterildi. Türk Tarım Orman Sendikası Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Cuma Mercan’ın okuduğu basın açıklamasında, özellikle su ürünlerinde ve kontrol görevi olan çalışanlara karşı son dönemde sözlü ve fiziki saldırıların arttığı belirtildi.

 

OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Daha önce Burdur’un Bucak ilçesinde, Afyonkarahisar’da, Ardahan’da da benzer saldırıların yaşandığını belirten Mercan, “Son olarak ise Sorgun İlçesi Mezbaha Sorumlusu Veteriner Hekim Volkan Lale, hastalık riski olan bir karaciğeri insanların yememesi için mücadele ederken bir cani tarafından 4 bıçak darbesiyle katledilmiştir. Bu olayların faillerinin gerekli ve hak ettikleri cezaları almalarının takipçisi olacağız. Eğer bunlar en ağır şekilde cezalandırılmaz ise, kurumsal alandaki şiddet gösterenler cesaretlenecek, kamu kurumlarımız endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu ortamlara dönüşecektir” dedi.

 

GÖREV ŞEHİDİ OLMALI

Tarım, orman ve gıda hizmet kolunu kapsayan alanda hayvan sağlığını, halk sağlığını, toprağı ve ormanları korumak için canla başla çalışan fedakâr arkadaşlarının şiddet olaylarıyla anılmasının önüne geçmek adına Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulunan Veteriner Hekim Cuma Mercan, şunları söyledi: “Kamu çalışanlarını da kapsayacak şekilde ‘Kamuda Şiddet Yasası’nın çıkarılarak yasalaşması zaruri hale gelmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığının da söz konusu şiddet olaylarını yüksek bir sesle dile getirmesini istiyoruz. Arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, zorlu şartlarda görevlerini yerine getiren meslektaşlarımıza fiili hizmet zammı verilmesi denetçiler olarak önceliğimiz ve haklı talebimizdir. Bununla beraber devletin asli görevlerini yerine getirirken kaza, saldırı gibi olaylar sonucu vefat eden meslektaşlarımızın Görev Şehidi’ olduğu unutulmamalı ve hakları teslim edilmelidir”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: