Antalya
22.04.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Sahte altın alarmı
Sahte altın alarmı

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Halil Kayaer, çeyrek altın fiyatlarının rekor kırmasının ardından düğünlerde gram veya yarım gram altın takılmaya başlandığını söyledi. Kayaer ayrıca sahte altınların ise daha çok eş ve dost arasında yapılan satışlardan geldiğini de belirtti.

Altın fiyatlarının rekor üstüne rekor kırması düğünlerdeki takı törenlerine de darbe vurdu.   Daha önce takılan bilezik, tam altın ve çeyrek altınların yerini gram hatta yarım gram altın almaya başladı. Bazen takılarda sahte altına bile rastlanıyor.

ÇEYREK ALTIN OUT

  Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Halil Kayaer, “Altın fiyatları çok yükseldi. Çeyrek altın şu sıralar bin 550 TL civarında işlem görüyor. Bundan dolayı da insanlar artık düğünlerde takı olarak çeyrek altın yerine gram altın veya yarım gram altına yöneldiler. Daha çok talep de de gram altın yönünde oluyor. Fiyatlardan ötürü altını yatırım amaçlı alan vatandaşlarımız da azaldı. Ancak düğün zamanı geldiği zaman ihtiyaç duyulduğunda alım oluyor” dedi.

 YATIRIM OLMAKTAN ÇIKTI

 Yastık altında bulunan altınlar hakkında da bilgi veren Kayaer, “Yastık altından gelen altınlar yönünde şu ana kadar bir hareketlilik olmadı. Yastık altında yüklü miktarda altın olduğunu da tahmin etmiyoruz. Olanlar da bankaya yönelerek oraya koydular. Birikim için altın alanlar da azaldı. Bunlar eskidendi, şimdi artık bu gibi durumlar yok. Nadiren denk geliyor. Yatırım için altın talep görmüyor” açıklamasına yer verdi.

DOLANDIRICILAR ÇOĞALDI

  Sahte altın satıcıları hakkında da uyarılarda bulunan Kayaer, “Biz aylık bazda 15 günde bir kuyumcuları denetliyoruz. Şu ana kadar Antalya’da sahte çeyrek olayına rastlanmadı. Bu da genelde kuyumcu bazda değil eş dost arasında insanları kandıran kişiler geliyor. Bunlar genelde hep oralardan çıkıyor. Dolandırıcılar da dönem dönem geliyorlar. Biz de onları hemen yakalattırıyoruz. Biz uzun yıllar bu işi yaptığımız için altının sahte olup olmadığını hemen anlıyoruz” diye konuştu.  İHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: