Antalya
18.04.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Muratpaşa"dan Gündoğmuş'a fidan desteği
Muratpaşa"dan Gündoğmuş'a fidan desteği

Muratpaşa Belediyesi, geçen yılki büyük orman yangınında zarar gören Gündoğmuş’un Senir Mahallesi ile Ümütlü Mahallesi’nde zeytin fidanı dağıttı. Senirli ilk zeytin fidanını da diken Başkan Ümit Uysal, Ümütlü’de de çocuklarla buluştu.

Geçen yıl 28 Temmuz’da başlayan ve 10 gün devam eden orman yangını Manavgat, Gündoğmuş, Akseki, İbradı ve Alanya’da on binlerce hektar alanı küle çevirdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen yangının ardından bölgeyi yeniden yeşile büründürecek çalışmalarsa devam ediyor.  Manavgat Aksaz bölgesinde 150 dönümlük alanı dronla tohumlayan Muratpaşa Belediyesi, İzmir’de bulunan bir tarımsal kalkınma kooperatifinden aldığı yaklaşık 7 bin zeytin fidanını Gündoğmuş’ta yangından etkilenen ailelere dağıttı. Başkan Uysal’ın Gündoğmuş’taki ilk adresi yangının en çok hasar verdiği yerleşim yerlerinin başında gelen Senir Mahallesi oldu. Başkan Uysal’ı, burada, mahalle sakinleri ve Muhtar Durmuş Ali Yılmaz karşıladı.

7 UYSAL CAN SUYU VERDİ

Başkan Uysal, mahalleliye yeniden geçmiş olsun dileklerini iletti, “Allah tekrarını göstermesin” dedi. Ümit Uysal, “Bu zeytin hayat. Zeytinlerimiz yandı. Onları yerine koymamız lazım. Karınca kararınca bir ucundan tutalım istedik. Sizlere bir miktar zeytin fidanı getirdik. 7 bin civarında zeytin fidanımız var. Bereketli olsun, çabuk büyüsün” diye konuştu. Uysal, Senir’de ilk zeytin fidanını da mahalleliyle birlikte dikip can suyunu verdi.

ÇOCUKLARLA FİDAN DİKTİ

Uysal, Senir’in ardından Ümütlü Mahallesi’ne geçti. Ümütlü’de çocuklar Başkan Uysal’ı papatyalarla karşıladı. Papatyaları tek tek alıp çocuklarla kucaklaşan Başkan Uysal, Gündoğmuş’ta yaklaşık 700 aileye yangında kaybettikleri zeytin ağaçlarının yerine 7 bin zeytin fidanı dağıttıklarını söyledi.

GÖZLER DOLDU

Senirli Mahallesi Muhtarı Durmuş Ali Yılmaz,  destekleri dolayısıyla Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkür plaketi sundu.  Yılmaz “Yangında olsun, diğer zamanlarda olsun yanımızda olduğunuz için çoban armağanı vermek istedik” derken o günleri hatırlayıp gözleri doldu. Sözleri adeta boğazında düğümlenen Uysal “Bugüne kadar aldığım en değerli plaket” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: