Antalya
14.04.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Kira önergesine AKP ve MHP’den ret
Kira önergesine AKP ve MHP’den ret

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın öncülüğünde CHP milletvekillerinin,  konut kiralarındaki fahiş artışların nedenlerinin ve çözüm yollarının saptanması amacıyla verdiği araştırma önergesi teklifi Cumhur İttifakı’nın milletvekilleri tarafından reddedildi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, partisinden bazı milletvekillerin de imzasını alarak son dönemde fahiş biçimde artan konut kiralarının nedenlerinin araştırılması ve artışların sınırlandırmasına yönelik araştırma önergesi teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif,  AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla TBMM Genel Kurulunda reddedildi.  Budak teklifin reddedilmesine tepki gösterdi.

ARTIŞ SINIRLANDIRILMALI

OECD verilerine göre, dünyada en yüksek kira artışının Türkiye’de olduğuna dikkat çeken Budak, “Dünyada hangi olumsuz gösterge varsa, Türkiye mevcut iktidar sayesinde o alanda şampiyonluğu kimseye bırakmıyor. Antalya’da ve İstanbul’da kira artışları yüzde 300’lere dayandı. Asgari ücretlinin, orta gelirlerin bu yüksek kiraları ödeme şansı kalmadı. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de kira artışları sınırlandırılmalı” dedi.

KİRALAR YÜZDE 300 ARTTI

Türkiye’de konut sahipliği oranın hızla gerilediğini ifade eden Budak, şunları söyledi:“Türkiye'nin toplam nüfusunun yüzde 42'si kirada oturuyor, yüzde 58'i ev sahibi ve bundan üç beş sene önce ev sahipliği oranı yüzde 61-62'ydi. Ev sahibi olabilmek de artık imkânsız. Bir koruma kalkanı olmadan kiraların bu kadar yüksek seyretmesi yurttaşlarımızın büyük bölümünün canını yakıyor. TÜİK'in açıkladığı son enflasyon rakamlarına göre yıllık kira artışı yüzde 30 seviyelerinde olmalı, ancak böyle olmadığını bilmeyen yok. Gerçek şu: Geçen sene 3 bin lira kira veren insanlar, kışın ortasında evsiz kalmamak için bu sene 5 bin lirayla oturmak zorunda kalıyor.”

TÜRKİYE’DE REKOR KIRILDI

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerine göre, AB üyesi ve AB’ye aday ülkeler arasında son bir yılda konut fiyatları en çok Türkiye’de arttı. Türkiye yüzde 59,8'lik artışla, 1'inci sırada, diğer ülkelerdeki artış oranı ortalama yüzde 10.  

KENYA’DA REKLAM SKANDALI

 Kenya'da Türk Bayrağı ve Türk pasaportu ile basılmış bir ilanda,”Türkiye'de 250 bin dolara konut alırsanız, vatandaş olabilirsiniz” şeklinde reklam yapılmasını eleştiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak şunları söyledi:  “ Reklam  sadece bununla da kalmıyor. Aynı ilanda, bir de dolar bazında yüzde 7 yatırım garantisi olduğu yazıyor. Uluslararası bir gayrimenkul şirketi Kenya’da verdiği bir ilanda Türk pasaportu ve Bayrağını bu şekilde kullanıyor.  Bu içinize siniyor mu? Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz mu? Türk vatandaşlarının konut alma ihtimalî bu şartlarda mümkün mü? Miami'de 3 katlı bir villanın fiyatı 400 bin dolar. İstanbul Sarıyer Maslak'ta 2+1 dairenin fiyatı 400 bin dolar. Bu vatandaş 4.250 lira asgari ücretle nasıl konut sahibi olsun? Mümkün mü? Böyle bir şey de mümkün değil”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: