Antalya
02.04.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
ORMANI RANTA KURBAN ETMEYİN
ORMANI RANTA KURBAN ETMEYİN

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, orman vasfını kaybetmiş hazine arazilerinin satışını düzenleyen kanun teklifi görüşmelerinde bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kaş Aklar Mahallesi’nden örnek veren Arı,  “Aklar’da orman alanları kesilerek kaçak yapılaşmaya göz yumulduğu iddiaları var. Onları buradan ihbar ediyorum!” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden torba kanun teklifindeki; “Orman alanı” dışına çıkarılarak hazine adına tescil edilen 2/b arazilerinin hak sahiplerine doğrudan satışını düzenleyen kanun teklifi maddesi ile ilgili bir konuşma yaptı. Konuşmasında orman köylülerinin 50-60 yıllık atadan kalma arsalarının hak sahiplerine satışını desteklediklerini belirten Arı, yakın tarihte kesilip biçilen, işgal edilen orman arazileri üzerine yapılan kaçak yapıların meşrulaştırılmasına ise kesinlikle karşı olduklarını vurguladı. Bu konuda Antalya’dan bir örnek veren Arı, “Kaş Aklar Mahallesi’nde son dönemde orman alanları kesilerek gerçekleştirilen kaçak yapılaşmaya göz yumulduğu iddiaları var. Buradan ihbar ediyorum, hepsi suç işliyor. Yetkilileri göreve davet ediyor ve bir an evvel bu suçu işlemeyi durdurmalarını talep ediyorum.” dedi.

İKTİDARDAN GÜÇ ALIYORLAR

Son dönemde orman alanlarının hızlı bir şekilde daraltıldığına dikkat çeken Arı, “Orman alanlarının talan edildiği bir süreci yaşıyoruz. Örneğin, Kaş ilçemiz, Antalya'mızın en gözde, belki de dünyanın en güzel yerlerinden birisi. Burada Aklar diye bir bölge var, bir köy var, mahalle oldu şimdi. Buradaki orman alanları iktidardan destek alan, güç alan, cesaret alan kişilerce kesildi.  Aklar bölgesi yapılaşmaya açılmaya çalışılmakta. Kaş ilçesinde önceki Belediye Başkanı AK Partili, mevcut Belediye Başkanı da AK Partili… Önceki Belediye Başkanı ‘İş makinelerini engelleyemiyoruz.’ demişti. Sağ olsun şimdiki Belediye Başkanı da engelleyemiyor ve sayısız kaçak yapı var! Buradan size ihbar ediyorum. Şimdi, Aklar köylüleri geçen hafta burada mecliste basın açıklaması yaptılar, Orman Genel Müdürlüğüne dilekçe verdiler. Şimdi soruyorum: O belediye başkanları kaçak yapıyı engelleyemezken, Orman Bölge Müdürlüğü temsilcileri oradaki orman kesimini engelleyemezken buraya bina yapıldı diye tapu mu vereceksiniz? El konulmuş, zilyet edilmiş, kesilmiş, biçilmiş, yok edilmiş orman alanlarının, üzerlerine ‘kaçak yapı yapıldı’ diye satılması k gerçekten çok büyük ayıptır. Dolayısıyla burada doğru bir ayrım yapılmasında fayda var. Yani bu yerlerin hazine adına çıkarılıp da aynı 2/B gibi değerlendirilmeye çalışılması genel Orman Kanunu hükümlerine ve Anayasa'nın ormanların korunmasıyla ilgili temel kurallarına kesinlikle ve kesinlikle aykırı olacaktır. Ben burada Orman Bölge Müdürlüğü yetkilerine,  Kaş'ın Aklar Mahallesi'nde yaşanan konuyu ihbar ediyorum, o işlemi yapan kişileri ihbar ediyorum. Siyasi kimliklerini ve kim olduklarını buradan açıklamak durumunda kalmayalım, siyasallaştırmayalım. Genel müdürlük yetkililerini göreve davet ediyorum.” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: