Antalya
28.03.2022
A

CHP’nin Belek’te düzenlediği “Büyük Örgüt Buluşması”, önümüzdeki seçimlerde izlenecek yol haritası hakkında önemli ipuçları verdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği mesajlar, CHP’nin seçim sürecinde neleri yapacağı, hangi konulara özel önem vereceği konusunda önemli fikirler verdi. Bir anlamda CHP’nin seçimde kullanacağı dilin özetini sundu.

 

CHP’nin Belek’te düzenlediği “Büyük Örgüt Buluşması”, önümüzdeki seçimlerde izlenecek yol haritası hakkında önemli ipuçları verdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği mesajlar, CHP’nin seçim sürecinde neleri yapacağı, hangi konulara özel önem vereceği konusunda önemli fikirler verdi. Bir anlamda CHP’nin seçimde kullanacağı dilin özetini sundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce dikkatimi çeken iki ayrıntıyı dile getirmek isterim.

Birincisi; “Bizim adayımız sizsiniz” diyerek genel başkanının gönlünü alan ve salondaki herkesin ayakta alkışladığı Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, yoğun bakım süreci ile ilgili teşekkür konuşması farklı yorumlara neden oldu. “Tedavim sürecinde dualarıyla yanımda olan örgütün sayesinde iyileştim” diyen Böcek’in bu sözleri, o günleri unutmadığı şeklinde yorumlandı. İyileştikten sonra Cumhurbaşkanına ve Sağlık Bakanına teşekkür eden, hatta Ankara’ya kadar giderek ziyarette bulunan Böcek’in CHP için kullandığı bu sözler, gönderme olarak yorumlandı. Bazı partililere göre bu sözler, “Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı bizzat destek verirken, partilileri sadece dua etti” şeklinde yorumlandı.

İkincisi; CHP İl Başkanı Nuri Cengiz ise böyle bir toplantının ev sahibi olarak çıktığı kürsüde, iktidara hazır olduklarını belirtip, “Halkın iktidarı kutlu olsun” dedi. CHP il ve ilçe örgütleri olarak seçime hazır olduklarını belirten Cengiz, son yerel seçimlerde elde edilen başarıyı artırarak devam ettireceklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu ise önceki konuşmalarına göre daha net, kesin ve mazeret kabul etmeyen tarzda bir konuşma yaptı. Hatta enerjisini kaybeden, çalışmayan kişilerin koltuğu bırakmasını ve çalışacak insanların göreve gelmesini istedi.

Kılıçdaroğlu’nun en çok üzerinde durduğu konu, kadın ve genç seçmen oldu. İlk kez oy kullanacak 6.3 milyon gence defalarca dikkat çekip, bu insanlara mutlaka ulaşılmasını istedi. Kadın kollarının ev ev dolaşıp parti programını, ülkenin içinde bulunduğu sorunları ve bu sorunlar için hazırlanan çözüm önerilerini anlatmalarını istedi.

Partiye üye olacak insanların bazen muhatap bulamadığını, il ve ilçe başkanlıklarının boş bırakılmamasını isteyen Kılıçdaroğlu, asıl yerlerinin sokaklar olduğunu; esnafın, pazar yerlerinin, çiftçinin sürekli ziyaret edilmesini istedi.

Son seçimlerde alınan oy oranlarına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, stratejik çalışma yapmak zorunda olduklarını ifade ederek, bu şekilde çalışmayacak insanların bir kez daha koltukları bırakmalarını istedi.

Tüm bu çalışmalara katılacak insanların, CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Sorunlar ve çözüm yolları” isimli kitapçığı ezberlemesi gerektiğini belirten CHP Genel Başkanı, “Ezberleyemeyen makamı bıraksın, daha enerjik partililerin önünü açsın” diyerek, bu seçimde daha kuralcı ve otoriter bir sistemle çalışacaklarının mesajını verdi.

Salondaki isimler CHP’nin en üst düzey isimleri olunca, parti genel başkanının konuşması sık sık alkışlarla kesildi. Alkışlardan bağımsız bir değerlendirme yapmak gerekirse, CHP daha önceki seçimlere göre daha farklı bir strateji uygulayacak. Son yerel seçimlerde doğru yaptıkları ayrıntıları unutmayacaklar. Ancak ülkenin gerçek gündemini de çalışma programına alacaklar.

2 hafta önce MHP’nin “Adım Adım 2023, İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma Toplantıları”nı izlemiştim. MHP, önümüzdeki seçim sürecinde CHP’nin güçlü olduğu il ve ilçelerde ‘CHP’yi HDP ile, Kemal Kılıçdaroğlu’nu da Selahattin Demirtaş ile eşleştiren bir il kullanacağını, CHP’yi terörize etmeye çalışacağını’ yazmıştım. CHP’nin büyük buluşmasında bu konu gündeme gelmediği gibi MHP’nin adı dahi geçmedi.

Bu konuyu görüştüğüm partililerin bir kısmı MHP ile muhatap olmanın oy kaybettireceğini belirtirken, bazı CHP’liler ise parti olarak artık başka bir partinin belirlemeye çalıştığı gündemin peşinden gitmediklerini ve kendi gündemlerini belirlediklerini söyledi.

Seçime uzun sayılabilecek bir süre var ancak MHP ve CHP, seçim sürecinde nasıl bir yol izleyecekleri hakkında somut ipuçları verdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok