Antalya
16.03.2022
A

Yayıncı kuruluş ile TFF arasında bitmeyen senfoni sürüyor. Zaten yayıncı kuruluşun, TFF'ye geçmiş yıllara nazaran çok az para ödediği biliniyor. İhaleyi alırsa, daha da az ödeyeceği, kulüplerin ödeme yapamayacağı ve bu yüzden transferlerin son derece düşük profilli olma ihtimali de bir sorun.  Kısacası az para gelecek, gider çok olacak.

Kulüpler borcunu mu ödesin? Futbolcusuna para mı yetiştirsin? Transfer mi yapsın? Seçeneklerin tümü berbat! Nasıl işin içinden çıkılacağını yazmadan önce, bu konuya açıklık kazandırmak için basit bir matematik yapalım.2016 yılında dolar 3 lira iken yayıncı kuruluş federasyona yıllık 500 milyon dolar +KDV ile sözleşme imzalıyor. Aynı yıl galibiyete, maç başı 500 bin dolar veriyor ve aynı yıl yayıncı kuruluşun ev abonelerinden istediği para 60 lira yani aylık 20 dolar. Hali hazırda yayıncı kuruluşun, federasyona verdiği teklif yıllık 140 milyon dolar+ KDV. Galibiyet başına takımlara verdiği para 180 bin dolar. Ev abonelerinden aldığı para aylık 160 lira yani 10 dolar.

Bu verilerin ışığı altında;2016'da ev abonesinden aldığı aylık10 dolara karşılık federasyona yılda 500 milyon artı KDV veren yayıncıkuruluşun aynı teklifini yapabilmesi için, şu anda ev abonelerindenaylık 20 dolar yani ayda 320 lira + enflasyon= 500 lira alması lazım.

Görülüyor ki yayıncı kuruluş bu parayı ev abonelerinden isteyemez. Buna göre, kulüp gelirleri az ve sıkıntılı olacak. Bu durumda yapılan teklifin 6 yıl öncesine göre çok düşük olmasından, bana göre, yayıncı kuruluşun hiçbir kusuru yok. Konu tamamen ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik sorunlarla ilgili. Geçen yazımda Antalyasporlu yöneticilere kulüp gelirlerinin nasıl artırılabileceği konusunda bir taslak sunmuştum. Yönetimin bu taslağı değerlendireceğini umuyor ve son iki maçımıza kısaca değiniyorum.

Geçen hafta Sivasspor'u, bu hafta Başakşehir'i 1-0 yendik. Bu hafta sonu da evimizde Giresunspor’u yenersek puanımız 41'e çıkacak. Ligin ikinci yarısına başlangıç yazımda, "Yapılan transferler çok iyi, tırmanışımız sürecek." demiştim. Sezon sonuna kadar tırmanışımız sürecek. Ama bu beni kesmiyor. Şampiyonluğa oynayan heyecanımıza heyecan katacak bir Antalyaspor’u hala bekliyorum. Umarım bu, bekleyişim uzun sürmez.

Hoşça kalın.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok