Antalya
16.02.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Turizm Bakanı özür dilemeli
Turizm Bakanı  özür dilemeli

Türkiye’de kişi başı turizm harcamalarının dünya ortalamasından yüzde 45 daha az olduğuna dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  “Türkiye turizmde rekorlar kırıyormuş havası yaratarak TBMM’ye yanlış bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy özür dilemelidir. ” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak 2021 turizm sezonunu ve turizmdeki güncel sorunları ele alan yazılı bir açıklama yaptı.  Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘İspanya’yı turist sayısında geçtik, Türkiye Akdeniz ülkeleri arasında en çok turist ağırlayan ülke’ iddiasının gerçek olmadığının, 2021 yılsonu rakamlarının netleşmesiyle ortaya çıktığını söyledi.  İspanya’nın 2021 yılını 31,1 milyon turist, 39,6 milyar dolar turizm geliri ile kapattığını ifade eden Budak, kişi başı turizm harcamalarında da Türkiye’nin dünya ortalamasının yüzde 45 gerisinde kaldığını ifade etti.

850 DOLARIN ALTINDA

Budak, “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, tüm dünyada 2020’de 1200 dolar olan kişi başı turizm harcaması, 2021 yılında 1500 dolara yükseldi. Dünyada kişi başı turist harcamaları yüzde 25 artarken, Türkiye’de sadece 762 dolardan 834 dolara yükselerek, yüzde 9,4 arttı. Kişi başı turizm harcamaları hem dünya ortalamasından yüzde 45 daha az, hem de hala 2003 yılındaki 850 doların gerisinde. Bunu bir başarı hikayesi gibi anlatan ve Türkiye turizmde rekorlar kırıyormuş havası yaratarak TBMM’ye yanlış bilgi veren Bakan Ersoy özür dilemeli” dedi.

 EMITT’DE BAHSETMEYİ UNUTTU

 TBMM’ye yanıltıcı bilgiler veren Kültür ve Turizm Bakanı’nın, İstanbul’da düzenlenen 25. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında Türkiye’nin kırdığı sözde turizm rekorlarından tek bir kelimeyle bile bahsedemediğine dikkat çeken Budak, hazırladığı raporda şu tespitlerde bulundu:

“2020 yılında 762 dolar olan kişi başına turist harcaması, 2021 yılında yalnızca 834 dolara yükselebildi. Yaşanan yüzde 9,4’lük artış yüzde 25 olan dünya ortalamasının çok gerisinde kaldı. Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin kişi başı ortalama turizm harcaması 785 dolar.  Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin kişi başı 1029 dolarlık harcama yapmaları gelirleri artıran önemli bir faktör oldu. Türkiye’nin pandemide sezonu uzatarak turizmi 12 aya yaymak ve alternatif turizm alanlarına yönelmek yerine düşük katma değerli “doldur-boşalt” turizmine bel bağlaması, dünyanın önemli turizm destinasyonlarının pandemi önlemleri kapsamında kapalı kaldıkları bir dönemde turizm gelirlerinin son derece sınırlı artmasına neden oldu”

YERLİ TURİST İÇİN TATİL HAYAL

 “TÜİK’in yayımladığı Ocak 2022 enflasyon rakamlarına göre, yurt içi bir hafta ya da daha fazla süreli tur fiyatları son bir yılda yüzde 535 arttı. Ocak 2021’de 362lira olan tur fiyatları, Ocak 2022’de 2 bin 300 liraya yükseldi. Yine TÜİK’in rakamlarına göre, otel ücretleri son bir yılda yüzde 178 arttı. Bu fiyat artışları karşısında yerli turistlerin 2022 sezonunda tatile çıkmaları umutları dahi kalmadı”

 

 123 BİN ÇALIŞAN İŞSİZ KALDI

 2021 turizm sezonunun kapanmasının ardından mevsimlik turizm çalışanlarının yeniden işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine göre, sadece konaklama sektöründe Ağustos 2021 yılında 435 bin kişi olan kayıtlı çalışan sayısı, Kasım 2021 itibariyle 312 bine gerilemiştir. Konaklama sektöründe kayıtlı olarak çalışırken işsiz kalan yurttaşlarımızın sayısı 123 bindir. Turizm sektörünün diğer faaliyet kolları ve kayıt dışı çalışanlar dikkate alındığında, işsizlik rakamlarının çok daha fazla arttığı değerlendirmesi yerinde olacaktır.” diye konuştu.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: