Antalya
14.02.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Sağlık hizmeti evde veriliyor
 Sağlık hizmeti  evde veriliyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, ücretsiz Evde Sağlık Hizmeti ile engelli, yaşlı veya yatalak durumda olan vatandaşların yanında oluyor. 

Doktorlar, hemşire, fizyoterapist, bakım personeli tarafından evlerinde ziyaret edilen hastalar, kendini yalnız hissetmiyor. Enjeksiyon, sonda takılması, şeker-tansiyon ölçümü ve diş muayeneleri gerçekleştirilen, evleri temizlenen ve öz bakımı yapılan hastalara aynı zamanda tıbbi malzeme desteği de sağlanıyor. Hastanede müdahale gerektiren bir durum söz konusu olduğunda ise hasta, nakil ambulansı ile hastaneye götürülüyor.

ÜCRETSİZ NAKİL

Büyükşehir Belediyesi’nin Evde sağlık hizmetinden faydalanan 76 yaşındaki Sıdıka Çıracıoğlu da evinde ziyaret edilerek muayene edildi. Tansiyonuna bakılıp şekeri ölçülen Sıdıka Teyzenin odası temizlendi. Down Sendromlu Veysel Doğan da Evde Sağlık Hizmetinden faydalanıyor. Haftada iki gün Büyükşehir Belediyesi’nin ambulansı ile evinden alınan Veysel Doğan, polikliniğe götürülüyor tedavisi olduktan sonra da tekrar evine

getiriliyor.

5 BİN HASTA FAYDALANDI

Yaklaşık 15 bin kayıtlı hasta sayısı olan evde sağlık hizmetinden 1 Ocak 2021 -31 Aralık 2021 tarihleri arasında 4 bin 864 hasta ve yaşlı aktif olarak faydalandı. 5 bin 776 hemşire, 335 doktor ziyareti, 3 bin 49 kez ücretsiz ambulans temini, 1636 sağlık kurumlarına araç temini, 532 kişiye fizyoterapi, 48 kişiye diş hekimi muayene ve tedavi işlemi gerçekleştirildi.  Ayrıca 1749 hanenin temizliği yapılırken, 1330 kişiye öz bakım hizmeti verildi.

YAKINDAN İLGİLENİYORLAR

Evde Sağlık hizmeti alan doğuştan engelli ve paralizi hastası olduğu için Birsen Kurt, “Doktor ve hemşireler geliyor. Benimle yakından ilgileniyorlar çok memnunum. Muayene ediyorlar bez ihtiyacımı getiriyorlar” diye konuştu. Anne Cemile Kurt’ta kızının doğuştan rahatsızlığı olduğu ve tek başına baktığını söyleyerek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi doktor ve hemşirelerini sağ olsun sık sık geliyor muayenesi ve kontrollerini yapıyor. Sağ olsunlar” diye konuştu. Yürüme zorluğu yaşayan ve hipertansiyon hastası olan 89 yaşındaki Döne Küpeli de Evde Sağlık Hizmetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sağ olsunlar beni ziyarete hep gelirler. Bugün de tansiyonumu ölçtüler, şekerime baktılar. Görevli kızımız evimin temizliğini yaptı. Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ederim Allah razı olsun” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: