Antalya
08.02.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Masallı benzetme ortamı gerdi/ Büyükşehir Meclisinde söz düellosu
Masallı benzetme ortamı gerdi/ Büyükşehir Meclisinde söz düellosu

Büyükşehir Belediye meclis toplantısında konuşan AK Parti Sözcüsü Ali Çetin, Başkan Muhittin Böcek’i, masaldaki Ağustos böceğine benzeterek hizmet üretmemekle suçladı. Böcek ise , “Elinize tutuşturulan bir kâğıt ile gelip de burada siyaset yapmayın. Sokağa çıkıp esnafın arasına karışın, bakalım yürüyebiliyor musunuz?” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda Belediye Başkanı Muhittin Böcek başkanlığında yapılan toplantıda 116 gündem maddesi görüşüldü. Meclise, AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin ile Başkan Böcek arasındaki söz düellosu damga vurdu.

AĞUSTOS BÖCEĞİ-KARINCA BENZETMESİ

Grup sözcülerinin konuşması sırasında söz alan AK Parti Sözcüsü Çetin, geçtiğimiz günlerde CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanının kendi aralarında yaptıkları toplantının şova dönüştüğünü savundu.  Şovu bırakıp icraat yapılması gerektiğini kaydeden Çetin, Cumhurbaşkanı’nın kararına göre 30 Haziran 2022 tarihine kadar şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanması gereken sağlık çalışanlarının taleplerini hatırlattı. Hem ulaşım esnafının hem de sağlık çalışanlarının memnuniyetinin sağlanması yönünde çalışma yapılmasını beklediklerini belirten Çetin, “Bu işler 11 belediye başkanı olarak bildiri düzenleyip 'Engelleniyoruz' sözünün arkasına sığınarak yapılmıyor. Mazeret üretmekle olmuyor. O zaman da derler ki 'Trafik sorunu çözmek istedin, müsaade edilmedi de mi engellendin?', 'Hemşerilerimizi sivrisineklerden kurtarmak istedin mani olundu mu da engellendin?', 'Hizmet yapacağım deyip borç istedin, onay verilmedi mi engellendin', Bunları daha da uzatabiliriz. Yakışmıyor Sayın Başkan. Ağustos böceği-karınca misali şarkı söyleyip gününü gün etmekle bunlar olmuyor. Karınca gibi olup Antalya için çok çalışacaksın. Emek vereceksin, zahmet vereceksin, yorulacaksın. Maksat hizmet etmekse Antalyalılar adına elinden gelenin en iyisini yapacaksın" diye konuştu.

AĞZINDAN ÇIKANI KULAĞIN DUYSUN

Çetin’in benzetme ve eleştirilerine karşılık “Arkadaşlar burası siyaset meydanı değil” diyen Böcek tepkisini şu sözlerde dile getirdi: “Elinize tutuşturulan bir kâğıt ile gelip de burada siyaset yapmayın. Bizi eleştirenlerin ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Otobüsçüler burada. Mazot 11 lira iken, dolar 18 liraya çıktı. Dolar 14 liraya düştü ancak mazot inmediği gibi 15 liraya çıktı. Sokağa çıkın, esnafın arasına karışın, bakalım yürüyebilecek misiniz? Finike’de portakal bahçelerini gezdik. ‘85 liraya aldığım gübrenin çuvalı 455 lira’ diyor üretici. Buna cevap verin. ASAT’ın 1 Ocak 2021 tarihli elektrik borcu 22 milyon lira idi. Bu ay 62 milyon lira elektrik parası geldi. Şu anda borcumuz 8 milyar lirayı geçti. Bu borçları ben mi yaptım? Ben hiç borç edebiyatı yapmıyorum, ‘Borç yiğidin kamçısıdır’ diye çalışmaya devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

ISPARTA’YA YARDIM ELİ

Samsun’da Atatürk Anıtı’na yapılan saldırıyı da kınayan Böcek, “Mecliste siyaset yapılmaması gerektiğini kaydeden Böcek, bu yüzden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yapılanları konuşmayacağını, milyon dolarlar harcanarak yapılan İstanbul Havalimanı’na 3 bakanın inememesini de dile getirmeyeceğini söyledi. Yapılanları unutmayacaklarını ve halkın da unutmadığını belirten Böcek, Isparta’da yaşanan elektrik kesintisi nedeni ile AK Partili Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i arayarak bir şeye ihtiyacının olup olmadığını sorduğunu, 10 bin kişiye de çorba ikramı yaptıklarını hatırlattı.

ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUZ

11 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın şov yapmadığını vurgulayan Böcek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “11 belediye başkanı olarak Türkiye’nin yüzde 50’ye yakın nüfusunu yönetiyoruz. Devlette devamlık esastır ve enkaz edebiyatı yapmıyoruz. 9 lira olan dolar 18 liraya çıktı, şimdi 13 liraya düşmesine sevinmemizi beklemeyin. Niye çıkardınız? Enflasyon yüzde 48 açıklandı. Bu şartlarda belediye başkanı arkadaşlarımız nasıl hizmet ediyorlar bir sorun. 11 Büyükşehir belediye başkanı olarak, suyun ve ulaşımda kullanılan akaryakıtın ÖTV’sinin kaldırılmasını talep ettik. Sadece akaryakıt değil, lastik, yedek parça gibi tüm unsurlar zamlandı. Esnafın aylık 60 bin lira masrafı var. Burada gerçekleri konuşun, doğru önerilerde bulunun”.

BURADA HİZMETİ KONUŞALIM

Partilerin il ve ilçe başkanlarının yapması gereken siyasetin mecliste yapılamayacağına dikkat çeken Böcek, “Bu söylemlerle gelirseniz cevabımız çoktur. Bizi şov yapmakla suçlayanlara inat, tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaya sonuna kadar devam edeceğim. 25 yıllık siyasetçiyim ve Antalya beni bağrına basarak 5 yıllığına bu göreve getirdi. Önce Allah’ıma hesap veriyorum, sonra sandıkta halkıma hesap vereceğim. Yanlış yaparsam bu halk beni seçmez. Bugüne kadar ilçe belediyelerden gelen taleplere, partisine bakmaksızın destek verdik. Grup sözcüsü arkadaşlardan ricam, siyaseti il ve ilçe başkanlarınız yapsın, burada hizmeti konuşalım” şeklinde konuştu.

ÇETİN’E SÖZ HAKKI VERMEDİ

Böcek’in konuşmasının ardından söz isteyen AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin, "Hiçbir zaman elime metin tutuşturulmadı" diyerek sataşma olduğunu dile getirdi. Konuşmak için süre isteyen Çetin’e söz hakkı tanımayan Böcek, “CHP sözcüsü de söz istedi. Hiçbir grup sözcüsüne söz hakkı vermiyorum” diyerek gündem maddelerine geçilmesi talimatını verdi.

İSTASYON İÇİN KARAR ÇIKMADI

Bu arada 116 gündem maddesi arasında yer alan Konyaaltı ilçesi Arapsuyu Mahallesi’ndeki akaryakıt istasyonu talebi, meclis üyelerinin sessiz kalmasına neden oldu. Bayındırlık ve İmar Komisyonu’ndan görüş bildirilmeden Konyaaltı Belediyesi’nden geldiği şekliyle gündeme alınan madde ile ilgili söz alan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Konyaaltı Belediyesi’nden 3 yıl önce Büyükşehir’e gelen bu madde, bugün ele alınmış. Buraya akaryakıt istasyonu yapılırsa, telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşabiliriz” dedi. Görüş bildirmeyen partiler, meclis üyelerini bu madde ile ilgili serbest bıraktı. 83 üye ile yapılan meclis toplantısında, bu madde için sadece 41 üye oy kullandı ve salt çoğunluk oy kullanmadığı için karar verilemedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: