Antalya
28.01.2022
A
GÜNDEM , RÖPORTAJ
TKP: Başka bir dünya mümkün/RÖPORTAJ
TKP: Başka bir dünya mümkün/RÖPORTAJ

Antalya'da 6 semt evi bir de köy evi açarak emekçi kesime temas eden TKP, Türkiye'nin kurtuluşunun sosyalist cumhuriyette olduğunu savunuyor. "TKP’ye verilecek her oy, sosyalizme destek anlamına gelir" düsturu ile hareket eden partiyi il yöneticileri ile konuştuk

Röportaj: Engin KORKMAZ

 

Türkiye Komünist Partisi (TKP) 101 yaşında. 9 Ocak'ta yapılan olağanüstü konferansta geleceğe yönelik kazanımlar, yaklaşan seçimler ve yol haritası çizildi. TKP'nin Antalya örgütlenmesini ve hedeflerini İl Yönetimi'nden Erhan Altınkaynak, Bilal Akyüz ve Nazlı Ece Mutlu ile konuştuk.

 

 

 Genel siyasetten başlayalım. Bir geleneği yaşatan TKP ne anlatıyor?

 

Bildiğiniz üzere TKP 10 Eylül 1920’de kuruldu. TKP’nin kuruluş döneminde kimliğine kazınan antiemperyalizm/bağımsızlık, aydınlanmacılık/laiklik, kamuculuk ve düzen siyasetinden bağımsızlık bugün de bizim temel ideolojik ve siyasi motiflerimiz olmaya devam ediyor. TKP 101 yıl önce olduğu gibi bugün de emekçi halkın kurtuluşunu sosyalist bir düzende görüyor ve işçi sınıfının iktidarı, eşitlik, özgürlük ve sosyalizm için mücadelesine devam ediyor.

 

 Düzen siyasetine karşı olan TKP erken seçim tartışmalarına nasıl bakıyor?

 

Bugün Türkiye’de sandığa sıkıştırılmaya çalışılan, halkın dışlandığı bir siyaset anlayışı topluma dayatılıyor. Yaşadığımız sorunlara karşı tepki göstermek, hakkımızı aramak, örgütlenmek yerine düzen siyasetince seçimleri beklememiz gerektiği, sandığın tüm sorunları çözeceği söyleniyor. Bu söylediklerimiz ise elbette seçimlerin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. TKP olarak seçimlere kendi adaylarımızla katılacağız, yakında yapacağımız halk toplantılarında adaylarımızı da belirlemeye başlayacağız. Fakat yaşadığımız sorunlara karşı seçimlere kadar da beklemeyeceğiz ve her şeyi seçimlere havale etmeyeceğiz. Bugün hepimiz yoksullaşma, hayat pahalılığı, yüksek faturalar, gerici uygulamalar gibi pek çok hayati sorunla karşı karşıyayız ve seçimleri beklemeden, yurttaşlarımızın yan yana gelmeleri, mücadele etmeleri ve örgütlenmeleri için çalışıyoruz.

 

 TKP’nin Antalya örgütlenmesi ne durumda?

 

2018 yılında düzenlediğimiz “Emekçilere” konferansında aldığımız karar ile birlikte ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Antalya’da da mahallelerde semt evleri açmaya başladık. Antalya’da Muratpaşa ilçesinde Bahçelievler ve Güzeloba, Kepez’de Özgürlük ve Ulus, Konyaaltı’nda Altınkum ve Manavgat’ta Kavaklı mahallelerinde semt evlerimiz var. Finike Gökbük Köyü’nde de yaz aylarında köy evimizin açılışını gerçekleştirdik.

 

Patronların Ensesindeyiz Haberleşme, Dayanışma ve Mücadele Ağı da işçilerin, emekçilerin işyerlerinde yaşadığı sorunlara, uğradıkları haksızlıklara karşı işçiler arasında dayanışmanın örgütlenmesi ve mücadelenin sağlanması amacı ile 2018 yılında kuruldu. Antalya’da da başta turizm emekçileri ve özel okul öğretmenleri olmak üzere pek çok sektörden emekçi işyerlerindeki hak gasplarına, hukuksuzluklara karşı Patronların Ensesindeyiz Ağı’na başvuruda bulundu ve bulunmaya devem ediyor.

 

Kadın Dayanışma Komiteleri, emekçi kadınların karşı karşıya kaldıkları taciz ve şiddet ile işyerlerinde yaşadıkları sorunlar karşısında dayanışma örgütlemek, hukuki destekte bulunmak, birlikte mücadele etmek amacıyla tüm ülkede pek çok mahalle ve işyerinde hayata geçti. Antalya’da da Dokuma, Güzeloba, Bahçelievler, Altınkum ve Kavaklı Kadın Dayanışma Komiteleri çalışmalarına devam ediyor.

 

 Yukarıda değindiğiniz gibi Antalya merkezde 5, Manavgat’ta 1 tane olmak üzere 6 semt evi açıldı. Bunlara bir de Gökbük Köy Evi’ni ekleyelim. Peki semt evlerinin işlevi nedir?

Siyaseti 4 yılda bir seçimlerde oy kullanmaktan veya meclisteki kimi faaliyetlerden ibaret görmediğimizi belirtmiştik. Biz tam tersine siyasetin yurttaşlar için hava ve su kadar yaşamsal olduğunu, hayatın her alanında –mahallelerde, işyerlerinde, okullarda- yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Semt evleri de mahallelerde bu işlevle hareket ediyor. Mahalle sakinlerinin bir araya geldiği, sorunlarını ve çözüm yollarını konuştuğu mekânlar semt evleri. Birlikte konuşulan, birlikte karar alınan yerler. Birer dayanışma merkezi işlevi var semt evlerinin. Bu kimi zaman mahalledeki kreş ihtiyacına dönük bir çalışma olabiliyor kimi zaman çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan atölyeler.

 

Örneğin; Güzeloba Semt Evi, ulaşım hatlarının yetersizliğine karşı komşuları ile birlikte sefer ve hat sayısının artırılması için imza topladı ve imzaları belediyeye teslim etti.

Özgürlük Semt Evi, hayat pahalılığına karşı mahalle sakinleri arasında dayanışma örmek amacıyla bir komşuluk bildirgesi hazırladı ve kapı kapı dolaşarak komşulara ve mahalle esnafına bildirgeyi ulaştırıyor.

Ulus Semt Evi, süt tüm çocuklar için ücretsiz olmalıdır diyerek mahallede çocuklara süt dağıtımı gerçekleştirdi ve mahalledeki çocukların eğitim eksiklerini kapatmak amacıyla atölyeler düzenliyor.

Altınkum Sem Evi, mahallede açılmak istenen 4-6 yaş grubuna dönük kuran kursuna karşı bir imza kampanyası yapıyor.

Gökbük Köy Evi, rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının köydeki kadınlara ücretsiz olarak yapılmasını sağladı.

Kavaklı Semt Evi, Manavgat yangınında hasar gören köylerin pek çoğuna acil ihtiyaç duyulan dayanışma malzemelerini ulaştırdı.

 

 TKP öncülüğünde kurulan Gökbük Köy Evi’nde rahim ağzı kanserine dikkat çekmek amacıyla aşı uygulaması yapıldı ve büyük ses getirdi. Fakat semt evlerinde TKP parti adını ikinci planda tutuyor. Bir etkinlikte partinin ikinci planda kalması handikap olarak değerlendirilebilir mi?

 

TKP semt evlerinde kendi siyasetini veya ideolojisini geri plana atmıyor. Komşularımızdan siyasi görüşlerimizi elbette saklamıyoruz. Fakat biz TKP olarak semt evlerinde kendimiz karar alıp bunu komşularımıza sunmuyoruz. Tam tersine mahallede yaşanan sorunları komşularımızla birlikte tespit ettiğimiz ve bu sorunlara karşı birlikte mücadele etiğimiz yerler semt evleri. Hep birlikte tartışıyoruz, karar alıyoruz ve kararlarımızı da birlikte hayata geçiriyoruz.

 

 Bir yurttaşın TKP’ye destek olması için parti üyesi olması şart mı?

 

Yurttaşlarımız TKP’ye destek olmak için parti gönüllüsü olabilirler. Sömürü ve baskının olmadığı, laik ve bağımsız bir Türkiye için dostlarımızın da TKP gönüllüsü olarak bizlere katacağı çok şey var: Daha fazla insanı TKP’den ve TKP’nin insanca yaşam mücadelesinden haberdar edebilirler. TKP’nin işyerlerinde, mahallelerde, okullarda yürüttüğü çalışmalara katılabilir ve katkı koyabilirler.

 

Ayrıca yurttaşlarımız TKP’nin Sesi, Sol Haber Portalı ve Sol TV gibi yayınlarımızı takip edebilirler ve TKP’ye bağış yapabilirler.

 

 TKP Olağanüstü Konferans’ta aldığı kararları açıkladı. Kararların Antalya’ya yansımalarını yorumlar mısınız?

9 Ocak 2022 tarihinde olağanüstü konferansımızı gerçekleştirdik ve bu konferansta cumhurbaşkanlığı seçimi, bağış kampanyası, ittifaklar, milletvekili adaylarının belirlenmesi, elektrik ve doğalgazda devletleştirme, seçim yasası, Küba ile dayanışma, örgütlenme hamlesi ve hayat pahalılığına karşı dayanışma olmak üzere 9 başlıkta kararlar aldık.

 

Antalya’da da konferansın bitimi ile birlikte “Enerji ve Doğalgazda Derhal Devletleştirme” çalışmalarına başladık. Yılbaşından itibaren gelen zamlarla birlikte elektrik ve doğalgaz faturaları içinden çıkılamaz bir noktaya geldi. Zaten pahalı olan kullanım bedelleri daha da pahalandı, asgari ücrete ve diğer ücretlere yapılan artış neredeyse sadece elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla erimiş oldu. Bunun nedeni de elektrik dağıtımının tamamen özel sektörde olması, ısınma ve aydınlanmanın büyük tekellerin kar ve rant kapısı haline getirilmesidir. Çözüm ise elektrik ve doğalgazın üretiminden dağıtımına, bütün aşamalarında, özel sektörün devre dışı bırakılması, hiçbir bedel ödemeden üretim ve dağıtımın devletleştirilmesidir.

 

Konferans kararlarımızdan bir diğeri ise milletvekili adaylarımızın belirlenmesi idi. Semt evlerimiz ve köy evimizde gerçekleşecek halk toplantıları ile yakın bir tarihte milletvekili adaylarımızı Antalya’da da belirlemeye başlayacağız.

 

 TKP’nin ürettiği ‘Boyun Eğme’ sloganı sol siyasette sıkça kullanılıyor. Boyun eğmemek için ne yapmalıyız?

 

Ülkemizde cumhuriyetin bütün kazanımları yok edilmiş durumda. Bugün laiklikten ve laikliğin kazanımlarından bahsedemiyoruz, gericiliğin hayatın her alanına müdahale ettiği,  Diyanet İşleri Başkanı’nın neredeyse her gün fetva yayınladığı bir noktadayız. Bağımsızlıktan söz edemiyoruz, ABD’siyle ve Avrupa Birliği’yle emperyalizme tam boy bir teslimiyet söz konusu. Kamu varlıkları büyük oranda özelleştirilmiş durumda ve bu özelleştirmelerin büyük çoğunluğu AKP iktidarı döneminde gerçekleştirildi. Büyük bir yoksullukla ve işsizlikle karşı karşıyayız. Isınma, barınma, gıda gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta bile zorlanıyoruz hatta karşılayamıyoruz. Bu karanlıktan çıkış ancak sosyalizmle mümkün. Bunun içinse boyun eğmememiz, dayanışma içerisinde olmamız, örgütlü olmamız ve mücadele etmemiz gerekiyor.

 

TKP gerçekleri anlatan, göz boyamayan, 100 yaşını devirmiş ve Mustafa Suphilerden günümüze bir geleneği yaşatan siyasi parti. Sol, sosyalist partilere oy veren yurttaşlar genelde, “Son kez X partiye oy vereceğim” diyor. TKP bu görüşü nasıl yıkacak?

 

Bugün AKP’den kurtulmak önemli görevlerimizden birisi olarak karşımızda duruyor. 2021 yılındaki Parti Konferansımızda “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidarın ve Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmeme” kararlılığımızı kayıt altına almıştık. Diğer yandan ise yaşadığımız sorunların nedenini sadece AKP’ye ve tek adam rejimine bağlamak yanlış olur. Yaşadığımız hayat pahalılığının, işsizliğin, gençlerin geleceksizliğinin nedenleri içinde yaşadığımız sömürü sistemidir, kapitalizmdir. Dünyanın en zengin %1’lik kesiminin servetinin neredeyse geriye kalan tüm insanların servetine eşit olduğu, pandemide bizler açlıkla ve işsizlikle boğuşurken patronların kârlarını daha da katladığı, eşitsizlikten başka bir şey üretmeyen bir sistemden bahsediyoruz.

 

Emekçilere herhangi bir gelecek sunamayan bu sisteme alternatif olarak önümüze AKP’siz bir AKP rejimi çözüm olarak sunuluyor. Böyle bir durumda düzen partilerine verilecek oy bu insanlık dışı, ömrünü doldurmuş sömürü sisteminin devamı için verilmiş oylar olacaktır. TKP’ye verilecek her oy, destek, katkı ise insanların eşit ve özgür yaşadığı, işsizliğin olmadığı, eğitimin ve sağlığın parasız olduğu, ısınma, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçların ücretsiz olarak sağlandığı sosyalizme destek anlamına gelecektir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: