Antalya
27.01.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Koç, İMO'ya aday
Koç, İMO'ya aday

İnşaat mühendisi İbrahim Koç, 1992-2002 yılları arasında başkanlığını yaptığı İMO Antalya Şube Başkanlığına yeniden aday oldu. Koç, geçmişte yapılanları daha ileriye götürmek için çaba harcayacaklarını vurguladı.

Antalya’daki Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarında genel kurul ve seçim heyecanı devam ediyor. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi’nde de 12 Şubat’ta başlayacak genel kurulun ve 13 Şubat’ta gerçekleştirilecek yönetim kurulu üyelikleri ile delege seçimlerinin heyecanı yaşanıyor. Mevcut Başkan Mustafa Balcı’nın 3 dönem kuralı nedeniyle aday olmayacağı başkanlık yarışında isimler ön plana çıkmaya başladı. İnşaat Mühendisi İbrahim Koç, 1992-2002 yılları arasında başkanlığını yaptığı, teknik görevli olarak çalıştığı, 8 yıl danışmanlığını yaptığı İMO Antalya Şube Başkanlığına yeniden aday olduğunu açıkladı. Ömrünün 3’te 1’inin İMO Antalya Şubesi ile bütünleşerek geçtiğini söyleyen Koç, “Bunca yıllık bilgi ve birikimimi arkadaşlarımıza, gençlere aktarmak için, arkadaşlarımızla yeniden kucaklaşmak ve İMO’ya aidiyet duygusunu geliştirmek amacıyla aday oluyorum. Onun için süslü laflar etmeyecek, yerine getiremeyeceğimiz sözleri vermeyeceğiz” diye konuştu.  

HALKIN YANINDA OLACAĞIZ

Adaylığını düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan Koç, geçmişte yapılanları daha ileriye götürmek için çaba harcayacaklarını vurguladı. Daha güçlü ve daha saygın bir Oda amaçladıklarının altını çizen Koç, şunları dile getirdi: “Süslü laflar etmeyecek, yapamayacağımız sözleri vermeyeceğiz. Oda hafızasını korumak, İMO dinamiklerini çalıştırmak ve geleceğe köprü olmak için görev istiyoruz. Birbirimizle ve halk ile olan ilişkilerimizde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek şeref haysiyetini korumak için çalışacağız. Halkın ve ülkenin yararı, mesleğin gelişmesi, meslek mensuplarının yetki ve mesleki çıkarlarını korumayı ve geliştirmeyi amaçlıyoruz. İMO ailesi samimiyetinin ve Oda aidiyet duygusunun geliştirilmesi için çalışacağız. Bilgi ve birikimlerimizle aklın, bilimin ve tekniğin ışığında üyelerimizin yanında olacağız. Şubemizi üyelerimizle birlikte yönetecek, meslek ve meslektaş sorunlarının çözümü için çalışacağız. Temsilciliklerimizin yasa ve yönetmeliklere uygun çalışmalarında engel olmama ve destek olma sözü veriyoruz. Ülke ve kent sorunlarında uzlaşı ve hoş görüyü rehber edinecek daima haklının yanında haksızlıkların karşısında olacağız. İnşaat Mühendisleri Odası’nın temel ilkelerini tavizsiz hayata geçirmek için, yoz ilişkilerden uzak, dürüst, samimi, çalışkan, yurtsever ve demokrat tavrımızla adaylığımızı kamuoyuna açıklıyoruz.”

MEZUN ÇOK İŞ YOK

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayarak genç inşaat mühendislerinin çok ciddi problemleri olduğunun altını çizen Koç, işsizlik sorununun büyük problem olduğunu kaydetti ve yeni mezunların birçoğunun işsiz olduğunu söyledi. Göreve gelmeleri halinde, bir yönetim kurulu üyesinin sadece gençlerle ilgileneceğini bildiren Koç, işsizlik probleminin çözümü için çalışacaklarını ifade etti. İMO Antalya Şubesi’nde Danışmanlık yaptığı dönemde fakültelerle ilgili raporlar hazırlayarak genel merkeze ilettiklerini açıklayan Koç, “O dönemde İnşaat Mühendisliği Fakültelerine 1 yılda yaklaşık 13 binin üzerinde öğrenci alınıyordu. Bu öğrencilerin 3 bini mezun olamadı desek yılda 10 bin inşaat mühendisi mezun oluyor demektir. Türkiye’nin bu kadar inşaat mühendisine ihtiyacı yok. Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de bir mezun enflasyonu var. Türkiye’nin ne kadar inşaat mühendisine, öğretmene, avukata vs. ihtiyacı olduğuyla ilgili bir planlama yok. Eğitimin buna göre düzenlenmesine yönelik reform düzeyinde bir şey yapılmıyor. Böyle olunca çocuklarımız mezun olduktan sonra iş bulamıyor. Bu büyük bir sorun. Bu tür konuları gençlerimizle bir araya getirerek raporlaştırıp, çözümü için ilgili yerlere ulaştıracağız” diye konuştu. Üyelerle toplantılar yaparak hedefleri belirleyeceklerini kaydeden Koç, bir program dâhilinde çalışmalar gerçekleştireceklerini de söyledi.

YANLIŞLARI DİLE GETİRECEĞİZ

Belediyelerin yaptığı yanlışlara daha önceki başkanlığı döneminde de karşı çıktığını hatırlatan Koç, “Şimdi de belediyelerin yaptığı yanlışların, yasaya uygun olmayan, akla, tekniğe, bilime aykırı şeylerin karşısında olacağız” dedi. Muratpaşa Belediyesi’nin Kırcami’de yaptığı referandum ve Antalya Kent Konseyi’nin “Referandumla hangi amaca hizmet edildiğinin anlaşılamadığına” yönelik açıklaması hatırlatılan Koç, referandumların çoğunluğun tavrını anlamak için yapıldığına dikkat çekti. Bu açıdan her konuda yapılan referandumun önemli olduğunu söyleyen Koç, Kırcami için yapılan referandumun da önemli olduğunu kaydetti. Söylediklerinin kendi kişisel görüşü olduğuna işaret eden Koç, seçilmeleri halinde bu tür konularla ilgili ekip olarak ortak görüşlerini açıklayacaklarını bildirdi.

YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Toplantıda Koç’un yönetiminde yer alacak inşaat mühendisleri de kendini tanıttı. Koç’un yönetiminde yer alan adaylar şu isimlerden oluşuyor: “İbrahim Koç, Ramazan Yılmaz, Nefise Tomruk, Ufuk Basmacı, Atilla Arıcı, Tutku Kaşlıoğlu, Mustafa Kemal Ege, Ayşe Özen Özkan, Hüseyin Dayan, Ahmet Ayırıcı, Mustafa Kemal Utku, Mustafa Uysal, Deniz Yılmaz, Gökçe Tandoğan.

Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: