Antalya
22.01.2022
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
İlk yüz naklinin 10. yıl dönümü kutlandı-VİDEO
İlk yüz naklinin 10. yıl dönümü kutlandı-VİDEO

AKDENİZ Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz naklinin üzerinden 10 yıl geçti. Yıl dönümünü  yüz nakilli Uğur Acar ve Turan Çolak ile birlikte pasta keserek  kutlayan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Bu Türkiye'deki tıp gelişimini gösteren en önemli örneklerden biridir.”  dedi.

 

AÜ Hastanesi Organ Nakli Toplantı Salonu'nda Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar ile ikinci yüz nakillisi Turan Çolak'ın katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıda, 10'uncu yıla özel pasta kesildi.

GÜZEL YILLAR GEÇTİ

Prof. Dr. Özlenen Özkan, toplantının çok anlamlı olduğunu söyledi. İlk yüz nakilli hastaların 10'uncu yılını doldurduğunu belirten Rektör Özkan, "Prof. Dr. Ömer Özkan hocam olmasaydı, bunu yapmak çok mümkün değildi. İlk yüz nakli daha çok ilgi çekti. Muhtemelen filmlerden hayata yansımasıydı. Öteki nakillerden çok faklıydı. Uğur ile birlikte güzel yıllar geçti. Ekibimize, Sağlık Bakanlığı'na teşekkür ediyorum. Çok şanslıyız. Bağış yapan ailelere de ayrıca teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

HALA İLGİ ÇEKİYOR'

Türkiye'deki tıbbın gelişme seviyesini gösteren bu operasyonların sayısının yıllar içinde artığını anlatan Prof. Dr. Ömer Özkan ise "Bu Türkiye'deki tıp gelişimini gösteren en önemli örneklerden biridir. Dünyanın en sosyal sağlık hizmetini, Sağlık Bakanlığı halkımıza sunuyor. Bağış kısmının biraz daha artması gerekiyor. Uğur 10'uncu yılını tamamladı. Sayı olarak 10'unun üzerinde bir nakilden bahsediyoruz. Dünyada bu türden nakiller hala ilgi çekiyor." dedi. 

GÜVENEBİLECEĞİM DOKTORLAR

Nakli gerçekleştiren ekibe teşekkür eden Uğur Acar, bağış yapan aileye de minnettar olduğunu söyledi. Acısıyla tatlısıyla farklı süreçler geçirdiğini belirten Acar, "İyi günler de vardı, kötü günler de. Hepsinden geçtik. Güvenebileceğim ve sağlıklı ilerleyebileceğim dünyanın en iyi doktorları ile birlikte olduğumu düşünüyorum" diye konuştu.  Turan Çolak ise organ bağışı yapan aileye ve nakli gerçekleştiren ekibe teşekkür etti. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: