Antalya
21.01.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Herkes kendi işini yapsın!
Herkes kendi işini yapsın!

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Antalya Şube Başkanı Derya Ünver, 2009 yılında çıkarılan yasa ile farklı meslek gruplarında çalışanların kısa bir eğitim programı ile çevre görevlisi olarak çalıştığını bunu da çevre mühendislerine zarar verdiğini söyledi

ÇMO Antalya Şube Başkanı Derya Ünver, meslektaşlarının sorunlarını dile getirdi. Öncelikle çevre mühendisliğinin önemine değinen Ünver, "İklim değişikliği günümüzün sorunu. Doğal afet dediğimiz şey, artık doğal afet olmaktan çıktı. Örneğin 1 günde düşmesi gereken yağmur 15 dakikada düşüyor. Çevresel sorunlara çözüm üretmek için dünyanın tamamı hareket geçmiş durumda. Isı değişikliğini 1.5 derecede tutmak için anlaşmalar yapılıyor, çevresel yatırımlar yapılıyor. Bu noktada da çevre mühendisliğinin önemi ortaya çıkıyor. Diğer insanlara ve topluma katkısı olduğu için çevre mühendisliği disiplininin bilgilerinden faydalanmak, kent ve ülkeyi de bu disiplinlere göre yönetmek gerekiyor" dedi.

HAK KAYBINA UĞRADIK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2009'da çıkardığı yasanın çevre mühendisliğine büyük darbe vurduğunu söyleyen Ünver, "Geldiğimiz noktada çevre mühendisleri büyük hak kaybına uğruyor. 2009 yılında Bakanlık çevre görevlisi diye bir terim çıkardı. Bu yasa ile farklı meslek disiplinleri bakanlığın açmış olduğu 3-5 günlük eğitimle çevre mühendisinin yaptığı birçok işi yapabiliyor. Bu eğitimde sertifika veriliyor ve çevre görevlisi çevre mühendisi gibi çalışmaya başlıyor" dedi.

İŞSİZ KALIYORUZ

2009 yılında çıkan yasa sonrası çevre mühendisliği alanında büyük işsizlik yaşandığını belirten Derya Ünver, "Çevre mühendislerinin işini başkası yaptığı için çevre mühendisleri iş bulamıyor. Bir işe girerken başka meslekten biriyle rekabet ediyoruz. Bilgi birikim olarak rekabet etmiyoruz" dedi. Fakülte bitiren çevre mühendislerinin de çevre görevlisi belgesi alması gerektiğini belirten ÇMO Şube Başkanı Derya Ünver, "Başka meslek grubuna üye kişi kısa bir eğitimle çevre görevlisi oluyor ve bizim işimizi yapıyor. Çevre mühendisi ise bu işin okulunu okumasına rağmen işe girmek için diğer eleman gibi çevre görevlisi belgesi almak zorunda. Bu durum gerçekten büyük sorun" diye konuştu.

İŞİN KOLAYINA KAÇILIYOR

Bakanlığın verdiği eğitim ile çevre görevlisi belgesi alan kişilerin çevre danışmanlık firmalarında iş bulduğunu belirten Ünver, "Özellikle sanayi bölgesinde örneğin gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğu olan firma, gıda mühendisini bakanlığın açtığı bu çevre görevlisi eğitimine gönderiyor. Sonra o gıda mühendisi kendi işini yanı sıra çevre mühendisinin işini de yapıyor. Yani az eleman ile çok iş görülmüş oluyor" dedi. Kamuda çevre mühendisi açığı bulunmasına rağmen alım yapılmadığını vurgulayan Ünver, "Kamuda çevre mühendisliği ihtiyacı var ama atama yapılmıyor. Antalya özelinde merkezdeki belediyeler çevre mühendisi çalıştırıyor ama uzak ilçelere gittiğinizde çevre mühendisinin işini başkasının yaptığını görüyorsunuz. İklim değişikliği diyoruz, belediyelerin bu konuda daha duyarlı olması gerekir" şeklinde konuştu.

GÜVENLİ GIDAYA ERİŞİM DAHA ZOR

Kamuda atama yapılmaması, farklı meslek gruplarının çevre mühendisliği görevini yapması nedeniyle öğrencilerin üniversite seçiminde çevre mühendisliğini tercih etmediğini belirten Derya Ünver, "Öğrenciler iş bulamama kaygısıyla çevre mühendisliğini tercih etmiyor. Çevrenin, iklimin bu kadar önemli olduğu bir dönemde çevre mühendisliği mesleği göz göre göre öldürülüyor. Şimdi güvenli gıdaya erişim gündemde. Örneğin Konya'da yanlış tarım politikaları nedeniyle obruklar oluştu. Türkiye'nin tahıl ambarı dediğimiz yerde şuan su krizi yaşanıyor. Tarımda kullanacak suyumuz olmadığı sürece,  tarım toprağımız verimli olmadığı ve dışarıdan gübreyle takviye yaptığımız sürece güvenli gıdaya erişmekte güçlük çekeceğiz. Tarla üretimi yapan çiftçi daha çok suya ihtiyaç duyuyor. Daha önce 5 kg gübre atan çiftçi şimdi 10 kg gübre atıyor. Bunların hepsi doğru tarım politikası ve su kullanımı ile ilgili konular. Burada da yine çevre mühendisliği devreye giriyor" diyerek sözlerini tamamladı.  Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: