Antalya
19.01.2022
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Kepez’e sıbyan mektebi
Kepez’e sıbyan mektebi

Aralık ayında toplanan 20. Milli Eğitim Şûrası’nda 4-6 yaş grubu çocukların eğitimine din eğitimi eklenmesinin kabul edilmesi ile bu yaş grubuna özel Kur’an kursları sayısında artış gözlendi. Uncalı'da Sıbyan Mektebi için proje hazırlanırken Kepez ilçesindeki Müftü Kemal Uçkun Kuran Kursu'nda 4-6 yaş çocuklara din eğitim verilmeye başlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş grubu çocuklara yönelik olarak açtığı Kur’an kursları fiilen sıbyan mektebi işlevi görerek okul öncesi eğitime alternatif bir model haline getirildi. Aralık ayında toplanan 20. Milli Eğitim Şûrası’nda da okul öncesi çocukların eğitimine din eğitimi eklenmesi kabul edilmişti. B kararın ardından Konyaaltı ilçesi Uncalı Mahallesi'nde Diyanet Vakfı'na ait 3 bin metrekarelik arsaya 4-6 yaş grubuna Kur’an eğitimi verilecek anaokulu yapılması için çalışmalar başladı. 

ŞÛRADAN SONRA YAYGINLAŞTI

Milli Eğitim Şûrası’nın kararının ardından Kepez Karşıyaka Mahallesi Müftü Kemal Uçkun Kuran Kursu'nda da 4-6 yaş gruba kuran eğitimi verilmeye başlandı. www.antalya.diyanet.gov.tr adresinden kurs merkezi ile ilgili yapılan açıklamada, "Kepez Karşıyaka mahallesi Müftü Kemal Uçkun 4.6 yaş Kuran kursumuz 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına hizmet vermek üzere hazır hale getirilmiştir.  Rahmetli meslektaşım Kepez İlçemize bunca hizmet ve eser bırakmış hocamızın ismini Antalya Kepez'de yaşatacağım diyen Kepez Müftümüz Metin Arcaklıoğlu hocamız, hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile tüm tadilat ve tefrişlerini tamamlayıp, hayır sahiplerinin isminin de yaşayacağı kuran kursumuzu Kepez İlçemizin hizmetine hazırlayan İlçe Müftümüzden Allah razı olsun inşallah. Rahmeti Rahmana kavuşan müftümüze de Allah rahmet eylesin" denildi.

 KOÇ: İKTİDARIN DAYATMASI

Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç, 4-6 yaş arası çocukların Kur’an eğitimi göreceği merkez için, "Anaokulu çağında, soyut kavramları anlama yeteneği gelişmemiş çocuklara din eğitimi vermenin sakıncaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İktidarın, kendi dünya görüşüne uygun ‘dindar ve kindar nesil yetiştirme’ yönündeki hedefleri ve uygulamaları, tüm topluma yönelik açık bir tehdit, baskı ve dayatma haline gelmiştir.” dedi.

EĞİTİM BİLİMİNE AYKIRI

Soyut kavramları anlama yeteneği gelişmeyen anaokulu çağındaki çocuklara verilecek dini eğitiminin, telafisi olmayacak sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Koç, “Eğitim öğretimle ilgili ciddi sorunlar 4-6 yaş arası çocuklara din eğitime gündem yapılıyor.  Türkiye'de yaklaşık olarak 3,5-4 milyon 4-6 yaş arası çocuk var. Cemaat-tarikat yurtlarında, Kur’an kurslarında yaşanan taciz, istismar, şiddet karşısında sesini bile çıkarmayan iktidar, dindar nesil için bu kez de tek başına tuvalete bile gidemeyen, parmak kasları gelişmemiş 48 aylık bebeklerin peşine düştü" yorumunda bulundu. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: