Antalya
18.01.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Depolar sorun dolu
Depolar sorun dolu

Elektriğe gelen zamlardan sonra soğuk hava depolarının giderlerinde 3 kat artış olduğunu belirten SOMTAD Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk, “Elektriğe yılbaşında gelen zamlarda indirime gidilmezse, zamlar tüketiciye yansıyacak ve enflasyon artacaktır” dedi

Yılbaşında elektriğe gelen zamlar, soğuk muhafaza tesislerinde halen depolanmakta olan meyve ve sebzelerin depolama ücretlerine önemli maliyetleri beraberinde getirdi. Soğutma Muhafaza Taşıma Bilimleri ve Sanayicileri Derneği (SOMTAD) Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk, sezon başı olarak kabul edilen Eylül ve Ekim aylarında 0.50 lira olan kilo başına enerji giderinin yılbaşında 1.50 liraya çıktığını vurguladı.

 

YENİDEN SÖZLEŞME

Yılbaşında elektriğe gelen zamlar nedeniyle maliyetinin % 80’i elektrik olan depo sahiplerinin aynı ücret ile depolama yapmalarını imkânsız kıldığını söyleyen SOMTAD Başkanı Türk, 1 kilo ürün için 50 kuruş olan ücretin 1.50 liraya  çıktığını belirterek, depocuların maliyetlerinin karşılanmaması halinde büyük zararların oluşacağını belirtti. Türk, “1 kilo sebze-meyve depolama ücretinin sezonluk 1.50 lira olması öngörülmekte olup bu fiyatın üretici/tüccar ile yeniden bir sözleşme yapılmasını gerekecek veya depo sahipleri artan bu maliyetleri kabul edip sezonu büyük bir zarar ile kapatacaktır” dedi.

 

MUTFAĞA YANSIYACAK

Yaşanan elektrik zamlarından sonra depocunun da ürün sahibinin de bu zamlardan olumsuz etkileneceğini belirten Türk, şunları söyledi: “Depocu dürünü koyan kişi ve kurumlar da bu durumdan olumsuz etkilenecekler, doğal olarak da bu durum tüketicinin mutfağına yansıyacaktır. Böylece önümüzdeki aylarda meyve-sebze fiyatlarında önemli bir artış yaşanacak, enflasyon da beklentilerin üzerinde olacaktır. Bu nedenle; maliyetin en büyük kısmını elektrik oluşturan soğuk muhafaza tesislerinde elektrik tüketim fiyatlarına acilen bir indirim yapılması, halkımızın ana tüketim kalemlerinden olan taze/kuru meyve ve sebzelerin daha ucuz fiyatlardan satılması acilen sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: