Antalya
17.01.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
BİRLEŞİK KAMU İŞ’TEN PROTESTO
BİRLEŞİK KAMU İŞ’TEN PROTESTO

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya Temsilciliği, yaptığı yazılı açıklama ile hükümetin memur ve emekliye düşük zam yapmasını protesto etti.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya Temsilciliği tarafından yazılı açıklamada, "2021 yılı ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl olarak geride kalmıştır. İşçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir.   Kamu emekçilerine ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme ile 2022 yılı için yüzde 5+7 zam verilmişti. Ancak bu komik ve yüzdelik kölelik oranları kabul etmedik ve her fırsatta her platformda dile getirdik. Temel tüketim ürünlerine peş peşe gelen zamlarla halkın satın alma gücü daha önce hiç olmadığı kadar düşmüştür. Döviz kurundaki ani artışlar Türk lirasını pula çevirmiş vatandaşın gelirini hızla eritmiştir" denildi.

 

RAKAMLAR ŞİŞİRME

Açıklamanın devamında şöyle denildi: "Birleşik Kamu-İş Ar-Ge birimi Kamu-Ar halkın enflasyonu araştırmasında Aralıkta %22, yıllık ise 78,4 oranında artış olduğunu açıklamıştır.  Konfederasyonumuza göre ilk 6 ayda %51.8  + %5 toplu sözleşme oranıyla birlikte toplamda % 56.8 oranında zam yapılması gerekmektedir. Ancak TÜİK açıkladığı rakama göre enflasyon,  Aralık 2021'de yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda ise yüzde 36,08 oldu. Hükümet gerçekçi enflasyonu değil manipülasyonlu rakamları baz almıştır. Rakamlarla oynadıkları yetmemiş gibi gövde gösteri şekilde sunulan % 2,5’luk ek zam utançtır. Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerini ciddi şekilde etkilemiştir. 2021’in son ayında başlayan ve yılın ilk günü zirve noktasına çıkan zamlar Türkiye’de enflasyonun kronik hale geldiğini göstermektedir. Memur ve memur emeklisine sözde yüzde 30.5 oranında zam yapılmıştır. SGK ve Bağ-Kur emeklisine 25.48 zam yapılmıştır. Ancak memurlar, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklisine gelen sözde zamları hükümet yaptığı zamlarla geri almıştır.

 

 

AÇLIĞA MAHKÛM ETTİLER

İktidar ve yandaş konfederasyonların ortaklığı ile imzalanan TİS gelecek uzun yıllar boyunca kamu emekçilerinin nezdinde satış sözleşmesi olarak kalacaktır.  Kamu emekçilerini enflasyona karşı ezdirenler göstermelik zamlarla sonuç alamayacaktır. Esas mesele biz kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretidir. Özelleştirmeleri savunanlar ve babalar gibi satarım diyenler elbet de hesap verecektir.  Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılsın. Zamlar geri alınsın.  Toplu sözleşme masası yeniden kurulsun.  Emekçiler için vergi dilimi % 10’da sabitlensin. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz." Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: